Aktuálně

Začínají úpravy nebezpečné a nepřehledné křižovatky u Dobré Vody, v místě budou dopravní omezení více...

Ani tři góly nestačily. Dukla hrála poprvé v play off prodloužení, ve kterém Zlínu podlehla více...

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Před 136 lety vyjel první vlak z Jihlavy do Veselí nad Lužnicí. Stavba trati trvala dva roky, ve hře bylo více variant

3. listopad 1887. Slavný den pro řadu cestujících i příznivců železniční dopravy. Dnes totiž uplynulo přesně 136 let ode dne, kdy začaly jezdit vlaky na trati Jihlava – Veselí nad Lužnicí. Tato trať je součástí takzvané Českomoravské transverzální dráhy, někdy také zvané Českomoravská transverzálka.

Jde o soubor železničních tratí v Česku, které vznikaly na konci 19. století. Zajišťují spojení lokálního charakteru mezi Čechami a Moravou. Tato transverzálka spojovala Domažlice, Strakonice, Tábor, Jihlavu, Brno, Veselí nad Moravou a Trenčianskou Teplou v Uhersku. Jejím cílem bylo propojit již existující státní dráhy s typickou severojižní vídeňskou orientací: Plzeňsko-březenskou dráhu u Klatov, Dráhu císaře Františka Josefa u Strakonic a její pražskou odbočku v Táboře, Rakouskou severozápadní dráhu u Jihlavy, Rakouskou společnost státní dráhy u Brna, Severní dráhu císaře Ferdinanda u Bzence a Povážskou dráhu v Uhrách.

Úsek měří skoro 100 kilometrů 

Jednotlivé úseky byly zprovozňovány postupně, provoz na úseku Veselí nad Lužnicí – Horní Cerekev – Jihlava byl zahájen právě 3. listopadu 1887. Jedná se o jednokolejný úsek, který je dlouhý téměř 93 kilometrů.

Mapa železniční trati, zdroj: wikipedia

Podle publikace 100 let trati Jihlava - Veselí nad Lužnicí 1887 - 1987 existovalo několik variant, kudy by trasa mohla vést. Největší spor byl mezi zastánci varianty Jihlava - Pelhřimov - Tábor a variantou Jihlava - Jindřichův Hradec - Veselí nad Lužnicí (Mezimostí). Finální rozhodnutí nakonec padlo po mnoha jednáních, schůzek a dohad. Objevilo se i několik sepsaných petic. Český sněm 17. července 1881 rozhodl o tom, že na stavbu přispěje částkou 1 250 000 zlatých. Moravský sněm rozhodl 18. srpna 1883 s tím, že na stavbu trati uvolní 1883 115 tisíc zlatých. V listopadu 1883 schválil císař zákon a 28. února 1884 podepsal souhlas se započetím stavby.

Začalo se v prosinci 1885

Stavba byla nakonec zadána firmě O. Životský - J. Hrabě - J. Kovařík - J. Nezdara a firmě bratří Redlichové a Berger. První měla postavit 11 úseků a druhá dva. Stavební práce byly zahájeny 15. prosince 1885. Trať tedy vznikala necelé dva roky. První vlak, který na trať vyjel, slavnostně vítali místní obyvatelé, na trati se objevili i členové Sokola. 

Trať, jež spojuje Kraj Vysočinu a Jihočeským krajem, vede přes Jihlavu, Kostelec u Jihlavy, Batelov, Horní Cerekev, Počátky-Žirovnici, Jindřichův Hradec a Kardašovu Řečici do Veselí nad Lužnicí.

Ne všude dnes vlak staví 

V prosinci 2020 prošly některé zastávky na trati zásadní změnou. Stanice Horní Ves, Jihlávka, Horní Vilímeč, Popelín, Bednáreček, Bednárec, Jarošov nad Nežárkou a Rodvínov nejsou pravidelně obsluhovány žádným vlakem osobní dopravy a ani nejsou uváděny v jízdním řádu pro cestující. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky trať, železniční, doprava, vlak, cestující, doprava, výročí, historie, Jihlava, Veselí nad Lužnicí

Komentáře

Jan Strapina

Tak hlavně aby nám ta železnice přežila 21.století!!!!!!!!!

Sobota, 4. listopadu 2023, 02:45Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.