Dnešním dnem je každý řidič v naší zemi povinen mít na vozidle zimní pneumatiky, a to v případě, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. Ukládá to zákon o provozu na pozemních komunikacích.
Jak dodává mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková, u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3,5 tuny musí být zimní pneumatiky umístěny na všech kolech vozidla a hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 4 milimetry. „Vozidla s maximální přípustnou hmotností převyšující 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky umístěny na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly,“ doplňuje Dana Čírtková s tím, že hloubka hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 6 milimetrů.
„Každý řidič má odpovědnost nejen vůči sobě, ale také k ostatním účastníkům silničního provozu, a proto za nepříznivých podmínek by měl v zimních měsících vyjíždět s vozidlem pouze na zimních pneumatikách,“ apeluje David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina s tím, že zimní pneumatika má při nízkých teplotách rozdílné vlastnosti než pneumatika letní.
Policisté na Vysočině se budou v nadcházejícím období věnovat kontrolám použití zimních pneumatik v rámci běžných silničních kontrol. „Po nadcházejícím víkendu - tedy počátkem listopadu - žádné masivní ani cílené kontroly zatím neplánujeme, ale je zapotřebí brát v úvahu, že bude na silnicích mnohem silnější provoz v souvislosti se zítřejší Památkou zesnulých, proto je zapotřebí, aby lidé na zákonnou povinnost reagovali, protože počasí zejména v ranních hodinách předpokládá mnohem nižší teploty, než jsme byli zvyklí v minulých dnech,“ upozorňuje mluvčí Čírtková.
Policisté na Vysočině se při silničních kontrolách v zimních měsících zaměří hlavně na komunikace, kde by mohly letní pneumatiky ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu. „Po zkušenostech z předešlých let a ze statistiky dopravních nehod víme, kde nám řidiči s nevyhovující zimní výbavou častěji havarovali nebo úplně zablokovali provoz,“ dodává David Jirák.
Policisté mohou řidičům, kteří nebudou respektovat nařízení o použití zimních pneumatik, uložit v příkazním řízení pokutu ve výši až dva tisíce korun. Pokud by řidič jízdou na nevhodných pneumatikách ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou policisté zakázat řidiči další jízdu s tímto vozidlem.
„V souvislosti s používáním zimních pneumatik je zapotřebí řidiče upozornit na skutečnost, že dopravní značka Zimní výbava zůstává stále v platnosti. Obce v České republice tak mají stále možnost umístit tyto dopravní značky na svém území. Na místech, kde bude umístěna tato dopravní značka, musí řidiči k jízdě v období od 1. listopadu do 31. března užít k jízdě vozidlo pouze se zimními pneumatikami,“ připomíná na závěr Dana Čírtková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.