Na naši redakci se obrátilo několik čtenářů s tím, že se na silnicích napříč celým krajem objevily značky složené ze dvou bílých čtverečků, a zda nevíme, co toto označení znamená. Odpověď přišla z krajského úřadu. Značky na silnici souvisí s plánovanou digitální technickou mapou, na svědomí ji tedy mají geodeti.
Novou digitální technickou mapu (DTM) bude mít Kraj Vysočina už zhruba za rok. Díky ní bude možné dohledávat například vedení inženýrských sítí v území (vodovodu, kanalizace, plynu...), a to v rámci veřejně dostupné a neustále aktualizované aplikace. „Technická mapa bude nepostradatelným pomocníkem mapujícím skutečný stav dopravní a technické infrastruktury, umístění důležitých staveb, ale i dalších technických nebo přírodních objektů. Současně bude důležitým podkladem pro plánování investičních záměrů kraje, měst a obcí, ale poslouží i projektantům, firmám, správcům sítí, integrovanému záchrannému systému a stane se užitečným pomocníkem pro širokou veřejnost," vysvětluje Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina.
Aby bylo možné v mapě výše uvedené vyhledávat, tak je nutné je nejdříve naplnit daty. „V prvé řadě dojde k využití části už dříve pořízených dat obcemi, správci sítí a dalšími subjekty. Nutné je doplnění také nových dat – tedy velmi podrobných leteckých snímků celého kraje, ze kterých budou odvozeny konkrétní jevy, například umístění budovy, plotu, parkoviště, hřiště, příkopu nebo vodní nádrže,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast informatiky a školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.
Data budou pořízena běžnými geodetickými metodami, případně speciálními mobilními mapovacími zařízeními, která jsou umístěna na vozidlech. „Mobilnímu mapování předchází umístění takzvaných vlícovacích a kontrolních bodů, respektive značek na silnici, jejichž polohu je nutné předem přesně zaměřit. Značky lze již spatřit na většině krajských silnic," popisuje krajský informatik Martin Tejkal. Řidiči si mohou všimnout značek na krajských silnicích druhých a třetích tříd.
Kromě dat je nutné pořídit odpovídající počítačové vybavení a naprogramování informačního systému, který umožní uživatelům jednoduchý přístup k datům. „Kraj Vysočina zajistí provoz tohoto informačního systému ve svém technologickém centru a umožní jej používat dalším pěti krajům," dodává Svatošová s tím, že správnost pořízení dat a informačního systému je zajištěna k tomu vybraným nezávislým kontrolním dozorem.
Přístup k digitální technické mapě bude veřejný, bezplatný, data budou navíc poskytována formou opendat.
Pořízení digitální technické mapy je podpořeno z evropských dotací, konkrétně z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, a to v případě Kraje Vysočina částkou 230 milionů korun. Podobným způsobem řeší digitální technické mapy ostatní kraje, cílový stav předpokládá spojení krajských map do jednotné DTM ČR a vznik bezešvé digitální technické mapy celé republiky.
Vybudovat a zpřístupnit DTM mají kraje do 30. června 2023. Digitální technická mapa ČR pak bude spuštěna 1. července 2023.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.