čtvrtek 24. června 2021 Jan

Řidičům na Pelhřimovsku se uleví. Vzniknou tady dva obchvaty o délce kolem 6,5 kilometru

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v přípravách dvou silničních obchvatů u Pelhřimova, které budou v součtu měřit okolo 6,5 kilometru. Díky delšímu západnímu obchvatu se město zbaví tranzitní dopravy ve směru na Jindřichův Hradec, druhý obchvat povede kolem části města Starý Pelhřimov. Podle nynějších předpokladů ŘSD by obě stavby mohly začít asi za tři roky. Vyplývá to z webu ředitelství. Uvidíme, jak to půjde rychle, řekla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová ke správním procesům.

Na západní obchvat už Pelhřimov podle starosty Ladislava Meda (ODS) čeká přes 20 let. „Doprava přes město houstne, samozřejmě čekáme, že obchvatem se městu ulehčí," uvedl Ladislav Med.

Západní obchvat Pelhřimova bude měřit skoro pět kilometrů. Povede od Myslotína ke Starému Pelhřimovu a propojí tah 34 na Jindřichův Hradec s hlavní trasou 19 mezi Táborem a Humpolcem. Podle webu ŘSD je předpokládaná cena této stavby 945 milionů korun bez daně. Dokumentace pro území rozhodnutí byla zpracovaná před šesti lety, aktualizovaná byla po jednání s vlastníky pozemků. Územní rozhodnutí bylo vydané v roce 2019, ale kvůli odvolání nenabylo právní moci. Krajský úřad Vysočiny letos v únoru podle webu odvolání zamítl, proti tomuto rozhodnutí se už odvolat nedá.

Rozhodnutí během prázdnin 

Podle Tesařové přesto územní rozhodnutí ještě není pravomocné kvůli problémům s doručováním písemností vlastníkům pozemků v zahraničí. „Nezávisle na tom začínáme pracovat na dalším stupni projektové dokumentace. Víceméně nás ty formální záležitosti nezdržují," uvedla Marie Tesařová.

U obchvatu Starého Pelhřimova předpokládá ŘSD vydání územního rozhodnutí o letošních prázdninách, lhůta pro podání námitek tam už uplynula. Tato nová část silnice bude měřit 1,5 kilometru, náklady na její stavbu ředitelství zatím odhaduje okolo 195 milionů korun bez daně.

Tento obchvat patří k souboru staveb, které mají přispět k lepšímu propojení Jihočeského kraje a Vysočiny a dálnic D3 a D1. Na stejné silnici číslo 19 má od loňska obchvat obec Kámen, další obchvat se staví u Chýnova.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky stavby, silnice, doprava, obchvat, Pelhřimov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.