čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Nové Město odejmulo čestné občanství Klementu Gottwaldovi. Pro návrh byli všichni zastupitelé

Zastupitelstvo Nového Města na Moravě schválilo návrh na odnětí čestného občanství komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Uděleno mu bylo v roce 1948, ještě jako předsedovi vlády. Pro návrh radních města dnes zvedlo ruku všech 21 přítomných zastupitelů.

Starosta Michal Šmarda (ČSSD) v úvodu uvedl, že je obtížné hodnotit historii z pozice zastupitelů. Zároveň upozornil na to, že v seznamu čestných občanů města jsou i Jiří Brady a Cyril Musil, kteří byli v minulém století výrazně postiženi oběma totalitami (tedy komunismem i fašismem). Podle starosty by tam s nimi Gottwald neměl být. „K našemu městu neměl prakticky žádný vztah a všechno, co o něm víme, co se stalo v českých dějinách, je upřímně řečeno, spíše negativní," řekl Michal Šmarda.

Čestné občanství Nového Města na Moravě v minulosti získali mimo jiné bojovníci proti fašismu, umělci spojení s městem, i českoslovenští prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a v roce 1946 armádní generál a pozdější prezident Ludvík Svoboda.

Seznam zatím obsahoval 37 jmen. Naposled se rozrostl v roce 2009, kdy se stal čestným občanem města tamní rodák Jiří Brady (1928 až 2019). Přežil věznění v nacistických koncentračních táborech, od roku 1951 žil v Kanadě. „Zasloužil se o propagaci svobody a tolerance," stojí u jeho jména na webu města.

Čestný občan Vsetína nebo Liberce 

Dlouholetý předák KSČ Klement Gottwald byl československým prezidentem pět let. Zvolen byl v červnu 1948, několik měsíců po komunistickém převratu. Za jeho éry se na počátku 50. let odehrálo mnoho politických vykonstruovaných procesů. Vyneseno bylo přes 230 rozsudků smrti, přes 100 tisíc občanů komunistická justice odsoudila k doživotí či mnohaletým vězením.

Řada měst se s čestným občanstvím tohoto politika vypořádala už v minulosti, po pádu totality. Stále je Gottwald čestným občanem například Vsetína nebo Liberce. Podle vsetínské radnice je to však zejména proto, že se věcí dlouho nikdo nezabýval. Mezi čestnými občany Liberce je vedle Gottwalda i někdejší předák sudetských Němců Konrad Henlein. „Je to součást historie a myslím, že politici v žádném případě nemají právo historii měnit, jakkoli jsou motivováni," řekl ČTK náměstek primátora Ivan Langr (Starostové v Libereckém kraji).

Mezi města, která odebrala Gottwaldovi občanství vloni, patří Holešov na Kroměřížsku, Klimkovice nebo Krnov na Bruntálsku. Po delší debatě přestal tento komunistický politik figurovat i v seznamu čestných občanů města Třebíč na Vysočině. 

Autoři | Foto moderni-dejiny.cz

Štítky správa, historie, Nové Město na Moravě, Klement Gottwald

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.