Zhruba do poloviny dubna je v infocentru Jaderné elektrárny Dukovany a pro zaměstnance také v budovách elektrárny k vidění výstava spolku Fotíme bez bariér. Jde o pohled na svět očima lidí s hendikepem, které vede třebíčská profesionální fotografka Michaela Vostalová.
„Spolek Fotíme bez bariér sdružuje osoby, které mají i přes svůj mentální či kombinovaný handicap zálibu ve fotografování. Prostřednictvím této tvorby nachází vlastní hodnotu a odhalují své tvůrčí schopnosti, zažívají nové zkušenosti a radost. U mnohých snímků je možné tvrdit, že rovnou patří k prezentaci na veřejnosti,“ zmínila specialistka komunikace ČEZ Jana Štefánková.
Dodala, že autoři fotografií překvapují nečekaným úhlem pohledu.
„Snímky, které zde vidíte, mají velmi blízko k umění. Nabízí prostor žít plně, s fantazií, uvolnit city, ocenit snahu lidí kolem nás,“ říká Michaela Vostalová, profesionální fotografka, která vede spolek Fotíme bez bariér. Michaela Vostalová v minulosti působila jako fotografka Hospodářských novin a Deníku, nyní se zaměřuje na sociální dokument a fotoilustraci knih. V roce 2023 založila fotokroužek, aby poukázala na tvůrčí schopnosti handicapovaných lidí.
„Chtěla jsem, teď už můžu říct mým kamarádům, zprostředkovat zážitek z vytvoření vlastního uměleckého díla,“ sděluje Michaela Vostalová. Společně s patnácti klienty se věnuje autorské tvorbě, která obsahuje různé fotografické žánry ateliérové i exteriérové fotografie. „Fotíme bez bariér je místem, kde moment překvapení, úžasu a radosti z krásného záběru vytváří pocit přátelství a domova. Podporuje tak něco, co má ve společnosti neocenitelnou roli, a sice lidskou soudržnost,“ dodává zkušená profesionální fotografka.
Patronem spolku a jeho tvorby je světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit, který motivuje mladé umělce a předává cenné rady: „A ještě přidám jeden úkon, který se zkuste naučit. Když jste sami, třeba večer před spaním nebo se v noci probudíte a kolem Vás je jen ticho a klid, pusťte Vaše myšlenky, Vaši fantazii na špacír. Představujte si, že foténkujete a v tyto chvíle vymyslíte, co budete tvořit, až zase budete mít foťáček v ruce.“
Výstava v prostorách dukovanské elektrárny je pro širokou veřejnost přístupná v infocentru od pondělí do neděle v čase od 9 do 16 hodin, a to zhruba do poloviny letošního dubna. Jak závěrem doplnila Štefánková, zaměstnanci a osoby pohybující se v administrativních budovách v areálu elektrárny mají přístupné další části výstavy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.