Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo k tomuto kroku souhlas poté, co bezpečnostní složky posoudily dokumenty z předchozí fáze, tedy zapracování bezpečnostních požadavků do poptávkové dokumentace, a ukončily bezpečnostní posouzení všech tří uchazečů. Těmi jsou americký Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP.
Informace o zahájení tendru byla potvrzena během čtvrteční návštěvy premiéra Petra Fialy, který společně s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem navštívil dukovanskou jadernou elektrárnu, jež se nachází na hranicích Vysočiny a Jihomoravského kraje.
Stavba nového jaderného zdroje v Dukovanech je podle předsedy vlády Petra Fialy klíčovým projektem, důležitým z hlediska energetické soběstačnosti a bezpečnosti ČR.
„Jak bylo uvedeno v rámci zahájení tendru, nejde pouze o vysoutěženou cenu, ale i o účast českých vědců a odborníků na samotném projektu, zapojení domácích firem do procesu výstavby. V tomto směru se počítá až s 60% domácích dodávek. Ze stavby nového jaderného zdroje bude profitovat i region, v jehož případě byla avizovány podpora státu. Pravděpodobně největší stavba v novodobé historii ČR bude na Vysočině a bude generovat dlouhodobou pracovní nabídku, je příslibem sociálních jistot nejen pro lidi v širším okolí elektrárny, předpokládá modernizaci regionální dopravní infrastruktury,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že Kraj Vysočina v této souvislosti intenzivně pracuje na přípravě právě dopravních projektů.
Podle harmonogramu tendru uchazeči předloží do konce listopadu letošního roku úvodní nabídky. „Na zpracování finálních nabídek mají 20 měsíců, přičemž předběžnou poptávkovou dokumentaci již mají déle než půl roku k dispozici," přiblížil Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ. Poté nabídky posoudí ČEZ a následně hodnoticí zprávu předloží ke schválení státu. Smlouvy budou finalizovány v roce 2024.
„Hlavním cílem je bezpečný a ekonomický projekt dokončený ve stanoveném rozpočtu a čase. U vlastního výběrového řízení je samozřejmě cílem výběr nejlepšího dodavatele a kvalitní a výhodná smlouva. Po jejím podpisu pak důkladná příprava projektové dokumentace tak, abychom předem minimalizovali problémy, které provází některé zahraniční projekty. Věřím, že termín zahájení zkušebního provozu nového bloku v roce 2036 je dosažitelný,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Souběžně s výběrovým řízením stoprocentní dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) pracuje na dalších přípravách projektu. „Poté, co v roce 2019 vydalo Ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko k hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA), získala v loňském roce i Povolení k umístění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci výrobny od Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně běží územní řízení, o které EDU II požádala stavební úřad 1. 6. 2021," dodává mluvčí Kříž.
Podle dostupných infromací od ČEZ, nový dukovanský blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část výkonu současné elektrárny, jejíž první blok byl spuštěn v roce 1985.
Elektrárna se za tuto dobu stala pevnou součástí regionu i hybatelem jeho dalšího rozvoje. „Podle výsledků pravidelného průzkumu veřejného mínění agentury IBRS z konce loňského roku se pro další rozvoj jaderné energetiky v České republice vyslovilo 65 % respondentů (předloni to bylo 62 % občanů)," zmínil dále Ladislav Kříž.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.