Každý rok v tomto období se rozkvete louka u Trnavy na Třebíčsku přísně chráněnými konikleci velkokvětými. Tato podívaná každý rok přiláká řady turistů, v minulých letech nebyly výjimkou ani autobusové zájezdy. Tento rok je to ale jiné. Na louku za obcí chodí jen jednotlivci. Kvůli pandemii koronaviru platí vládní nařízení, které mimo jiné omezuje soustředění velkého množství lidí na jednom místě.
Tato přírodní památka je na katastru obce, její správu zajišťuje Kraj Vysočina. Údržba spočívá především v odstraňování staré trávy, mechu či náletových dřevin.
Podle Václava Křivana z Českého svazu ochránců přírody je koniklec velkokvětý extrémně suchomilnou rostlinou, současný nedostatek vláhy mu nevadí. Ohrožuje ho ale okolní vegetace, nedokáže konkurovat agresivnějším druhům. „Dřív rostl na pastvinách, na místech, kde se to ošlapávalo a dobytek to narušoval. Tam se mu dařilo líp. Dnes jsou ty lokality spíš kosené, takže je potřeba tam ještě dodat nějakou formu narušení mechů a okolí, aby semena mohla vyklíčit," řekl Václav Křivan.
Podle něj lidé u Trnavy na Třebíčsku koniklecům neškodí. „Myslím si, že aspoň tady na Třebíčsku je to taková posvátná rostlina, nesetkal jsem se nikdy s tím, že by ji někdo vykopával, přesazoval nebo trhal," řekl Křivan.
Přírodní památka Kobylinec byla vyhlášena v roce 1982. Kromě koniklece velkokvětého se tam nachází i řada dalších významných a ohrožených druhů, jako například smil písečný, třešeň křovitá nebo kociánek dvoudomý.
Lokalit s koniklecem velkokvětým je na Třebíčsku několik.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.