čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Třebíčskou humanitární sbírku do Číny dopraví zřejmě vládní speciál

V humanitární sbírce pro čínské město I-čchang z provincie Chu-pej se díky Třebíči, Kraji Vysočina a dalším dárcům sešlo takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. Provincie je ohniskem nákazy novým koronavirem. Materiál si dnes převzala spediční firma, která ho doveze do Prahy. Do Číny by ho měl podle třebíčského starosty přepravit vládní speciál 18. února. Dopravu zprostředkoval hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Původně měla materiál do Číny dopravit linková letadla.

„Myslím si, že to celý proces dopravy usnadní. Na druhou stranu, už jsme se v organizaci dostali tak daleko, že jsme byli schopni zvládnout to i bez tohoto zapojení. Je ale příjemnější připojit se k české zásilce, možná pak bude snazší dostat ji přímo na místo určení," řekl starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Oficiální pomoc České republiky, kterou vláda schválila, se podle ministerstva zahraničí připravuje. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) minulý týden řekl, že Česko za pět milionů korun nakoupí zdravotnický materiál, dalších pět milionů korun daruje prostřednictvím Světové zdravotnické organizace (WHO).

Hejtman Běhounek dnes potvrdil, že nabídku využít speciál, který bude zřejmě vypravený 18. února z letiště v pražských Kbelích, dostal od kanceláře Hradu. Jako představitel Asociace krajů ČR také oslovil další kraje, zda se k pomoci Číně nepřipojí. Pomoc podle něho zvažuje deset z nich, dodat materiál do 18. února ale zřejmě nestihnou.

Do třebíčské sbírky na pomoc Číně přispěli lidé z celé ČR. Rouškami, rukavicemi i návleky

Do materiální pomoci, kterou uspořádala Třebíč v souvislosti s nákazou novým koronavirem pro své partnerské čínské město I-čchang z provinci Chu-pej, se zapojili lidé z celé ČR. Část zásilek dárci vyřešili tak, že materiál objednali přes internet...

Město společně s krajem pořídilo zdravotnický materiál včetně roušek, plášťů a dezinfekce za 100 tisíc korun. Přibližně ve stejné hodnotě byl podle Pacala materiál, který do sbírky přidala veřejnost z celé republiky. Celková váha nashromážděného materiálu je 387 kilogramů.

I-čchang je třebíčským partnerským městem od roku 2015. Na konci ledna požádal Třebíč o pomoc. Přidal se i Kraj Vysočina a prostor dostala také veřejnost, která mohla materiál na třebíčskou radnici dodat do 7. února.

Nový koronavirus se začal šířit loni. Už se jím nakazilo přes 44 tisíc lidí, víc než 1000 jich zemřelo. V Česku se koronavirus ještě neobjevil.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Čína, pomoc, koronavirus, Třebíč, humanitární

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.