V ČR se po měsíci opět objevila ptačí chřipka. Letošní čtyřicáté ohnisko se objevilo v Rohozné u Jihlavy. Tam je na 5 tisíc kusů drůbeže, hlavně hus. Veterináři je vybijí, dnes oznámil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby.
V chovu v Rohozné je 1400 výkrmových hus, 2200 hus chovného hejna, 800 výkrmových hus a 600 brojlerů.
„Státní veterinární správa nařídí mimořádná veterinární opatření a všechna drůbež v chovu bude utracena. Kolem ohniska bude vymezeno dvoukilometrové ochranné pásmo," informoval mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček. V tomto pásmu budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která zakážou přesuny drůbeže, bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže.
„Vážení zákazníci, je nám to velice líto, ale bohužel musíme potvrdit informaci, že na naší farmě byla potvrzena ptačí chřipka. Což pro nás znamená, že nemůžeme odbavit žádnou z objednávek ode dnešního dne dál a bohužel přijdeme o všechna zvířata na farmě. Jistě chápete, že je to pro nás velice náročné období, tedy moc prosíme nevolejte a neověřujte tuto informaci. Pokusíme se všechny zákazníky kontaktovat i jednotlivě. Tato informace platí jak pro sezonu svaromartinské porážky, tak pro sezona líhnutí housat na jaře 2022. Chov plánujeme obnovit, pro sezónu počínající podzimem 2022. Držte nám palce," zveřejnila husí farma dnes dopoledne na svém facebookovém profilu.
Nízce patogenní chřipka byla v ČR naposledy v chovu zjištěná v roce 2010, u volně žijících ptáků v roce 2012. V následujících případech, stejně jako v letošních ohniscích, šlo vždy o vysoce patogenní variantu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.