pondělí 12. dubna 2021 Julius

Máme plně obsazeno, slyší od vedení radnic na Jihlavsku žadatelé o obecní byty

Nejen města, ale i vesnice disponují obecními byty. Ve všech pěti obcích na Jihlavsku, které redakce Jihlavské Drbny oslovila, je o tento typ bydlení velký zájem. A všude je v pořadníku více zájemců, než je počet volných bytů.

Největší počet obecních bytů mají v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. „Ve vlastnictví městyse máme 72 bytů, z toho 18 bytů s dispozicí 1+1, 34 bytů 2+1 a 20 bytů 3+1. Vzhledem k tomu, že máme široko daleko nejnižší nájemné, tak je zájem opravdu veliký. S cenami nájemného jsme v podstatě pod hranicí ceny sociálního bydlení,“ sdělila místostarostka Dolní Cerekve Alena Houčková. O něco méně obecních bytů – celkem 50 – vlastní Kněžice. „Nejčastěji máme byty o dispozici 2+1,“ řekl kněžický starosta Radek Žák. Stonařov vlastní 38 bytů, podle starosty Ivana Šulce jich je nejvíce s dispozicí 2+1.

S 23 obecními byty disponuje Městys Batelov. „Máme 6 bytů horší kategorie vesměs 2+1 a 1+1, dva služební byty pro lékaře – 3+1, 15 bytů v domu s pečovatelskou službou, 10 jich má dispozici 1+1,“ jmenuje za Batelov Vendula Sedláčková.

Podle výsledků sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 žije na Jihlavsku v nájemních bytech celkem 20 391 lidí.

Hlásí se svobodné matky i lidé vyššího věku Nejméně bytů vlastní Velký Beranov. „Naše obec má 15 bytů. Dva jsou v bytovém domě, kde máme již několik let důchodkyni a starší manželský pár. Máme také nově vybudovaný komunitní dům pro seniory se třinácti byty, který vznikl rekonstrukcí staré školy. Na tyto byty máme pořadník žádostí, který v případě uvolnění bytů využíváme,“ sdělil redakci starosta Velkého Beranova Milan Pulicar.

Ve všech oslovených obcích jsou momentálně všechny obecní byty obsazené. V pořadníku je průměrně kolem 15 žadatelů. Výjimkou je Dolní Cerekev, kde mají podle Houčkové 50 „čekatelů“. O bydlení v bytech ve vlastnictví obce mají hodně často zájem svobodné matky, ty zmiňuje starosta Kněžic Radek Žák. Žádost o obecní byt si podávají ale i rodiny s dětmi nebo bezdětné páry, které třeba teprve zkouší společné bydlení. „Výjimkou nejsou ani jedinci po rozpadu manželství," zmínil stonařovský starosta Ivan Šulc.

Výměna bojleru nebo prasklé stoupačky 

V pořadníku se ale objevují i lidé vyššího věku, jako třeba v Dolní Cerekvi. „O byt u nás mají zájem třeba i starší lidé, kteří se chtějí přestěhovat v důsledku nějaké životní události a shánějí pouze malý byt,“ dodává místostarostka Alena Houčková.

Vedením obcí se často nevyhne řešení různých problémů s nájemníky. Zástupci oslovených obcí nejčastěji jmenují opotřebované součásti vybavení, jako bojlery, sporáky nebo kotle. Lidem, kteří bydlí v obecních bytech, je sem tam třeba vyměnit radiátor, dveře nebo vodovodní baterii. Místostarostka z Dolní Cerekve zmiňuje i zatékání do bytu či prasklé stoupačky. „V našem domě s pečovatelskou službou obecně problémy nejsou. V jednom domě se objevují neshody s užíváním společných prostor, konkrétně jde o chování domácího zvířectva,“ říká za Batelov Vendula Sedláčková.

Plány ohledně výstavby 

Zvláštní kategorií v bytových domech jsou sousedské spory. „Ty se u nás objevují. Týkají se hlavně úklidu společných prostor nebo psů v bytech, kteří někdy bývají hluční,“ sdělil za Stonařov Ivan Šulc.

Jak již bylo řečeno, o bydlení v obecních bytech je na vesnicích velký zájem. Počet žadatelů v pořadníku by se mohl snížit výstavbou dalších bytových domů. To momentálně plánují v Kněžicích. „Žádáme o dotaci na výstavbu bytového domu. Měl by mít 6 bytů,“ potvrdil starosta Radek Žák. Trochu jiné plány mají v Dolní Cerekvi, kde se bude na byty přestavovat původní hotel. Městys zmíněný objekt koupil v roce 2018. „Nyní se snažíme získat dotaci, abychom ho mohli přestavět na obecní byty,“ prozradila Alena Houčková.

Podobné plány mají i ve Velkém Beranově. Vše je ale podmíněno dostupným objektem a také úspěšnou žádostí o dotaci. „V případě, že by se nám naskytla možnost koupě vhodné budovy na přebudování pro obecní byty a naskytnula se i vhodná dotace, dalo by se o výstavbě uvažovat,“ řekl starosta Velkého Beranova Milan Pulicar.

Ohodnoť článek

Foto Magistrát města Brna

Štítky byt, obecní, bydlení, obec, městys, Jihlavsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.