Aktuálně

Dukla ve finále podruhé zvítězila. Utkání rozhodl po patnácti minutách prodloužení Ozols více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

Mladá řidička ráno bourala u Pacova. Nezvládla projet zatáčku, auto skončilo na střeše více...

V týdnu si sluníčka na Vysočině moc neužijeme. V noci může i nadále mrznout více...

Zaplněný kostel v Číhošti si dnešní mší připomněl číhošťský zázrak a faráře Toufara

Autoři | Foto www.turistika.cz | Zdroj ČTK

Více než stovka lidí dnes přišla na mši do kostela v Číhošti na Havlíčkobrodsku, která připomněla takzvaný číhošťský zázrak. Podle svědků tehdejší události se v kostele v roce 1949 samovolně několikrát pohnul asi půlmetrový kříž. Událost vzbudila velký zájem katolických věřících a komunistický režim ji pak ideologicky zneužil jako záminku k proticírkevním represím a propagandě.

Tehdejší státní bezpečnost poté prováděla výslechy, po níž zemřel zemřel číhošťský farář Josef Toufar. Dnešní mše se sloužila na jeho počest.

Mši ve zcela zaplněném kostele dnes mimořádně vedl probošt kapituly u kostela Všech svatých na Pražském hradě Petr Piťha. „Páter Piťha zvolil neotřelý pohled, při kterém se vrátil k pohybu křížku. Upozornil svým kázáním na to, že i když se náš kříž pohnul, tak víra v Ježíše Krista nemůže být otřesena. Kristův kříž nelze vyvrátit,“ vysvětlil kněz Tomáš Fiala.

Mši předcházelo promítání dokumentu Mrtvolu sprovoďte ze světa - filmové svědectví o pátrání po ostatcích umučeného faráře Toufara, které natočili scenárista Miloš Doležal a režisér Roman Vávra. O vyzvednutí ostatků dnes promluvil archeolog Jan Havrda z Národního památkového ústavu v Praze.

Farář Toufar byl pohřben v hromadném hrobě u zdi ďáblického hřbitova v Praze.  Letos v červenci byly jeho ostatky po 65 letech vyzvednuty a převezeny do číhošťské farnosti, kterou Toufar naposledy spravoval. Následně byly po slavnostní bohoslužbě za účasti církevních hodnostářů a tisíců věřících uloženy v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Celá událost s dvacítkou svědků

V loňském roce na státní svátek 28. října udělil prezident Miloš Zeman Toufarovi in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně.

Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Událost údajně vidělo asi 20 svědků. Kříž se pohnul ještě na Boží hod a také v době postní.

O věc se začala zajímat komunistická Státní bezpečnost, která faráře Toufara 28. ledna 1950 zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do vězení ve Valdicích. Po krutém mučení při výsleších farář Toufar 25. února zemřel. Režim pak zahájil ideologickou kampaň, ve které označil Toufara za agenta Vatikánu, západního špiona a dovedného manipulátora, který se „neštítil použít pro své cíle ani podvodu s domnělým zázrakem“. Donutila ho i k tomu, aby se přiznal k sexuálnímu násilí na ministrantech. V 90. letech bylo přiznání zpochybněno.  Událost ale nelze ani po desetiletích s určitostí do detailů objasnit.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kostel, Josef Toufar, Číhošť, okres Havlíčkův Brod, Státní bezpečnost, Petr Piťha, Ježíš Kristus, svátek Všech svatých, Praha, Miloš Zeman

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.