Středa, 4. září 2024, 07:06
Dnes si připomínáme jednu nešťastnou událost, k níž došlo ve čtvrtek 4. září 2014, tedy na den přesně před deseti lety. Tehdy ve Vilémově na Havlíčkobrodsku došlo k tragédii, jež si vyžádala čtyři lidské životy. K úmrtí čtyř dělníků došlo během rekonstrukce silničního mostu. Dva další dělníci vyvázli se zraněním. Neštěstí se stalo před 15. hodinou, o život tehdy přišli tři Češi a jeden Slovák.
Původní silniční kamenný obloukový most pocházel z roku 1926 a podle tehdejšího náměstka hejtmana Libora Joukla byl v relativně dobrém stavu. Most je součástí silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, tento úsek procházel v roce 2014 rekonstrukcí, proto se měl opravovat i zmíněný most. Rekonstrukce původně kamenného mostu, pod kterým protéká říčka Hostačovka, vyšla na 160 milionů korun, financoval ji Kraj Vysočina. Modernizaci prováděla subdodavatelská firma Bögl a Krýsl.
A co se v osudný den vlastně stalo? Most se během rekonstrukce rozlomil v půlce a následně se zřítil. Důvodem mohlo být to, že se při bourání rozebírání mostu současně odbagrovala zemina zásypu mostu. Podle bývalého náměstka Joukla mohla být příčinou zřícení špatná koordinace stavebních prací. Se stejným názorem tehdy přišel i tehdejší starosta Vilémova Jiří Lebeda. Podle slov zasahujících hasičů „byli mrtví uvězněni pod těžkými kameny, které je zatlačily do bahna“.
O zřícení mostu se policie dozvěděla ve 14:41 a ihned začala záchrana zasypaných dělníků. Prvního záchranáři zvládli vyprostit během odpoledne, tento muž se lehce zranil. Druhého částečně zavaleného muže vyprostili po čtyřech hodinách až večer. Ve vážném stavu byl letecky transportován do hradecké fakultní nemocnice. Těla zbylých čtyř dělníků, tří Čechů (†35, †28, †? let) a Slováka (†47) byla nalezena během noci ze 4. na 5. září.
Rok po tragédii, tedy 4. září 2015, byl na kraji nového mostu odhalen malý památník s černou mramorovou deskou. Rodiny obětí si nepřály uvést jména svých blízkých, proto je na něm nápis: „Na tomto místě došlo 4.9.2014 k tragické události zavalení a smrti čtyř pracovníků při zřícení opravovaného mostu. Čest jejich památce".
Piety se v roce 2015 zúčastnil tehdejší starosta Lebeda, vilémovský farář Gabriel Burdej a rodiny dvou ze čtyř obětí. Obřad, během kterého byly u památníku položeny květiny, zapáleny svíčky a odhalena pamětní deska, začal v pravé poledne. Farář pamětní desku požehnal a řekl k tomu: „Památník by měl připomínat, že lidský život je nutné chránit za každou cenu.“
Iniciátorem vzniku pomníčku bylo vedení městyse Vilémov. „Byla to otřesná a tragická událost, jedno z největších neštěstí v historii městyse. Byla naše občanská povinnost událost si připomenout a věnovat jí alespoň malý pomníček,“ doplnil Jiří Lebeda.
Neštěstí, od něhož dnes uplynulo přesně deset let, si městys připomíná každý rok, a to položením květin ke zmíněné pamětní desce. „Stejně tomu bude i letos při desátém výročí. V neděli bude v kostele sv. Václava v Klášteře (místní část Vilémova) sloužena Mše svatá za čtyři dělníky, kteří při pádu mostu přišli o život," sdělila redakci Jihlavské Drbny starostka Vilémova Lenka Homolková.
Vilémovskou tragédií se začala zabýval policie, viníci byli podezřelí ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Mohly padat tresty ve výši od tří do deseti let.
Soudy se neštěstím zabývaly ještě i vloni na jaře. V březnu Odvolací soud v Pardubicích zmírnil tresty čtyřem z pěti obžalovaných mužů. Pátého obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti zprostil. V roce 2022 odsoudil havlíčkobrodský soud pět mužů ke dvěma letům vězení s dvouletým podmíněným odkladem, odvolací soud tresty zmírnil na 1,5 roku vězení s odkladem na dva roky.
U soudu kvůli pádu mostu stanulo deset lidí, pravomocně již bylo řízení ukončeno s pěti dalšími obžalovanými, dva stavbyvedoucí jsou v podmínce. Soud zrušil trestní stíhání dvou koordinátorů bezpečnosti práce a také úřednice krajského úřadu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.