čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Lyžařské areály se zaplnily, provozovatelé jsou spokojeni

Sjezdovky na Vysočině zažívají první ostrý víkend letošní zimní sezony. Areály jsou plné, provozovatelé vleků jsou spokojeni. Lyžovat lze už i na Čeřínku u Jihlavy a na Karasíně poblíž Bystřice nad Pernštejnem, kvůli nedostatku sněhu zatím není v provozu sjezdovka ve Svratce.

Největší sněhové zásoby má zřejmě Šacberk u Jihlavy, kde sjezdovku pokrývá okolo jednoho metru technického sněhu. „Teď jsou ty podmínky pro lyžování opravdu skvělé. Sjezdovka je zasněžená v celé délce i šířce. V sobotu i dnes přišlo v této sezóně určitě nejvíc lidí. Včera asi 700 lidí,“ uvedl Pavel Havlíček, který středisko provozuje.

Spokojený je i Karel Klapač, provozovatel areálu Harusův kopec u Nového Města na Moravě. „Přivítali jsme stovky lyžařů. Podmínky jsou teď ideální. Na sjezdovce leží asi 60 centimetrů sněhu. Sníh je urovnaný, ale je měkčí, v noci bylo pouze kolem nuly,“ uvedl.

Sjezdovka Křemešník zahájila sezonu minulou neděli a v Lukách nad Jihlavou se lyžuje od úterý. „Všechno jede, každý den jezdíme od 9 hodin, podmínky jsou nádherné. Ten prozatímní deficit v lyžování byl znát,“ řekla správkyně obou středisek Magda Vaňková.

Na Žďársku jsou otevřené sjezdovky Harusův kopec u Nového Města na Moravě, Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí i sjezdovka v Novém Jimramově.

U Havlíčkova Brodu byla v úterý otevřena sjezdovka Vysoká, lyžovat se dá jen v horní půlce svahu. „Od příštího víkendu už chceme otevřít celou sjezdovku,“ uvedl správce areálu Zdeněk Novotný. Na Třebíčsku je otevřeno středisko Jalovec u Číchova, kde prozatím funguje malý vlek. Pro spuštění velkého vleku zbývá vyrobit umělý sníh na 50 metrech dojezdové části sjezdovky dlouhé přes 600 metrů. Provozovatelé by ještě potřebovali jeden mrazivý den.

Od středy mohou na Vysočinu mířit i vyznavači lezení v ledu. Ve Víru na Žďársku pro ně byla otevřena 35 metrů vysoká ledová stěna. „Myslím, že v současnosti jsme jediní v České republice, kteří nabízí takové množství ledu a do takové výše,“ uvedl Slávek Matuška z vírského horolezeckého oddílu. Umělý ledopád ve Víru vytvořili osmým rokem. Zájem o lezení v ledu je podle Matušky velký, hned zkraje bylo kolem 200 rezervací.

Foto www.snehomat.cz | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.