Aktuálně

Správa železnic dá miliardu korun do trati mezi Kostelcem a Horní Cerekví. Cestující musí počítat s výlukami více...

Křižovatku u Rozkvětu a dopravní terminál v Jihlavě propojí nová silnice. Dělníci ji budují vedle Sila více...

Kraj Vysočina má v rámci celé republiky stále nejčistší ovzduší

Autoři | Foto commons wikimedia

Podle souhrnné ročenky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2014 patří Kraj Vysočina stále mezi nejčistší lokality v republice. „Ovzduší Kraje Vysočina je ale v některých lokalitách, obdobně jako ovzduší celé České republiky, nejvýznamněji zatíženo prachovými částicemi PM10 a PM2,5 a dále znečišťujícími látkami jako je benzo(a)pyren a přízemní ozon,“ uvedl Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.

Hlavními zdroji prachových částic a benzo(a)pyrenu je sektor lokálního vytápění domácností, který se na emisích částic PM10 podílí 37,8 %, na emisích částic PM2,5 55,3 % a na emisích benzo(a)pyrenu 87,1% a silniční doprava. Jde zejména o nedokonalé spalování tuhých paliv v kotlích s nižšími výkony, kterými jsou často vybaveny domácnosti.

Přízemní ozon nebývá přímo emitován žádným zdrojem, ale vzniká sekundárně ve spodní troposféře z oxidů dusíku, uhlovodíků a kyslíku pod vlivem slunečního záření. Zejména v letních měsících jsou jím zatíženy venkovské lokality.

Ze závěrů ročenky ČHMÚ vyplývá, že v zóně Jihovýchod, jejíž součástí je také území Kraje Vysočina, jako v jediné, v rámci celé České republiky, nebyl v roce 2014 překročen denní ani roční imisní limit pro PM10 stejně jako roční průměrné koncentrace pro PM2,5. Hodnota denní koncentrace PM2,5 pro ochranu lidského zdraví doporučená World Health Organization však byla překročena na celém území České republiky.

Na některých místech také dochází k překroční imisního limitu pro benzo(a)pyren a přízemní ozon. Překročení imisního limitu pro benzo(a)pyren na téměř všech měřících stanicích je dáno rozmístěním hlavního zdroje této škodliviny, tedy vytápěním domácností.

Závěry ročenky potvrzují nutnost zlepšení situace v sektoru lokálního vytápění, které je v současné době skloňováno v souvislosti s kotlíkovými dotacemi.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Kraj Vysočina, vzduch, Česko, Český hydrometeorologický ústav, částice, topení, Světová zdravotnická organizace

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.