neděle 17. listopadu 2019 Mahulena

Výroba elektřiny v Dukovanech tento rok klesla kvůli odstávkám o dvanáct procent

Neplánované odstávky v Jaderné elektrárně Dukovany by firma ČEZ chtěla ukončit do konce roku. „Konkrétní termíny ale zatím stanoveny nebyly, “ řekl dnes mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Bloky číslo dvě a tři stojí druhý měsíc kvůli kontrolám svarů.

Ze stejného důvodu se protahuje původně plánovaná odstávka prvního bloku. Od 19. září je tak v provozu jen jeden ze čtyř bloků Dukovan. Celkové letošní dodávky proudu z elektrárny už zaostávají za loňskou produkcí skoro o 12 procent.
Od začátku roku do dnešního dne vyrobila elektrárna 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Dle slov mluvčího byla ve stejné loňské době její produkce vyšší o 1,6 TWh. Za celý uplynulý rok dodaly Dukovany do sítě 15,37 TWh elektrického proudu, druhé největší množství za tři desetiletí jejího provozu. Bezděk uvedl, že už výrobní plán pro letošek byl nižší kvůli nezvykle dlouhé odstávce prvního bloku, která měla trvat dva měsíce.  Neplánované odstávky pokles výroby proudu prohlubují.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2 040 megawattů. Při plném provozu pokrývá zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v České republice. Neplánované odstávky v Dukovanech začaly v září. Blok číslo dvě byl odstaven v noci na 18. září a o den později se zastavil i třetí výrobní blok. Podle prvních informací měly bloky stát asi čtyři týdny. Blok číslo jedna, odstavený podle plánu 28. srpna, měl být původně zprovozněn v závěru října, ale i u něj se teď kontroluji svary.

„Práce v současné době probíhají naplno, 24 hodin denně, o sobotách i nedělích. Naší prioritou v tuto chvíli je, aby se podařilo bloky najet do konce roku,“ sdělil mluvčí Bezděk. Pracovníci se nyní zaměřují především na reaktorové bloky číslo jedna a tři.

Nekvalitní rentgenové snímky

Situaci v dukovanské elektrárně pečlivě sleduje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), otázka ukončení odstávek pro něj v tuto chvíli není předmětná. „Z pohledu SÚJB je nejdůležitější, aby byly všechny dotčené svary do konce neplánovaných odstávek zdokumentovány a případně opraveny,“ upřesnil mluvčí SÚJB Radek Pokorník.

Kontroly svarů byly zahájeny z toho důvodu, že při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Na kontrolách pracuje kolem 100 zaměstnanců elektrárny a podobný počet lidí z dodavatelských firem. Nejdál práce pokročily u bloku číslo jedna, kde už byly prověřeny dvě třetiny z 1 900 svarů. U tohoto bloku musí ČEZ do konce měsíce předložit aktualizovanou dokumentaci SÚJB jako doplněk ke své žádosti o povolení k dalšímu provozu tohoto bloku. Původní desetiletá licence u tohoto bloku končí s letošním rokem.

Podle tiskové zprávy SÚJB z října byly nekvalitní rentgenové snímky zjištěny v jaderné i nejaderné části Dukovan. Netýkají se ale nejdůležitějších komponent jaderného zařízení, jako je tlaková nádoba reaktoru a kompenzátor objemu.

Foto:www.commons.wikimedia.com

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.