Aktuálně

Slova díků nestačí, říká matka Elišky z Jihlavy, která zkolabovala na zastávce více...

Aktivitu klíšťat ovlivňuje počasí. Mapa ukáže, kde jich je na Vysočině nejvíce více...

Vražda Roma Tibora Berkiho ve Žďáru před 30 lety vyvolala protesty proti rasismu více...

Za sportem do modré zóny. Ve fialovém režimu u Českého mlýna jsou dvě hodiny zdarma více...

Byly to nejtěžší roky mého života, říká Jakub Škarek o svém působení v Americe více...

Opravy o víkendu uzavřou silnici v Telči. Kudy po objížďce? více...

Rodáci z Vysočiny: Politik Vilém Nový šířil lživé informace o smrti Jana Palacha více...

Rodáci z Vysočiny: Politik Vilém Nový šířil lživé informace o smrti Jana Palacha

Jedním z jihlavských rodáků je politik a novinář Vilém Nový, který je otcem známé televizní moderátorky Kamily Moučkové. Ta se však během svého života se svým otcem politicky i lidsky rozešla.

Vilém Nový se narodil 16. května 1904 krajském městě Vysočiny, tedy přesně před 121 lety. Vyučil se typografem a ve 20. letech, až do roku 1925, pracoval v různých tiskárnách na Jihlavsku. Vilém Nový byl politicky velmi aktivní,  angažoval se v sociálnědemokratické mládeži a po vzniku Komunistické strany Československa (KSČ) se v roce 1921 stal jejím členem. Byl zapojen i do Komunistického svazu mládeže (Komsomol). Přibližně od roku 1928 začal působit jako komunistický novinář a taktéž zastával funkce v Krajském výboru KSČ (KV KSČ) v Jihlavě.

Novinářská činnost Viléma Nového 

Během druhé světové války, tedy mezi lety 1939-1945, byl mimo jiné v exilu v Londýně. Zde pracoval jako šéfredaktor Nového Československa a rozhlasový komentátor stanice Volá Londýn. Po návratu do ČSR působil coby vedoucí tajemník Krajského výboru KSČ v Ostravě, rok byl také šéfredaktorem Rudého práva.

V roce 1946, kdy se konaly parlamentní volby, se stal byl poslancem Ústavodárného Národního shromáždění za KSČ. V parlamentu setrval do konce funkčního období, tedy do voleb do Národního shromáždění roku 1948, v nichž byl zvolen do Národního shromáždění za KSČ ve volebním kraji Praha. Zasedal zde jen do listopadu 1949, kdy rezignoval a nahradil ho Václav Hošek.

V roce 1950 jeho politická kariéra skončila a ocitl se ve vězení. Na zasedání vedení strany ve dnech 24. – 25. února 1950 byl vyloučen z ÚV KSČ. Byl odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu a v letech 1950–1954 vězněn. Trest si odpykával v Novém Jičíně, Rtyni a v Ruzyni. „Základem všech mých obvinění byl vždy nějaký reálný fakt, který byl ovšem zkreslen a zveličen,“ vzpomínal zpětně Vilém Nový.

Ve vězení strávil nakonec kratší dobu 

V červnu 1954 byl Vilém Nový podmíněně propuštěn na svobodu, původně sedmiletý trest odnětí svobody se mu tak zkrátil. Poté nastoupil do zaměstnání v pražské Státní knihovně a v roce 1963 byl rehabilitován. V následujících letech působil jako rektor Vysoké stranické školy při ÚV KSČ a v roce 1964 se stal opětovně poslancem. Na XIII. sjezdu KSČ v červnu 1966 byl zvolen tajemníkem ÚV KSČ. 

Vilémovi Novému byl v roce 1964 udělen Řád republiky, roku 1973 Řád Vítězného února a roku 1974 Řád Klementa Gottwalda. V roce 1974 obdržel čestné občanství města Česká Lípa k desátému výročí od započetí jeho poslanecké funkce za okres Česká Lípa.

Aféra studený plamen

Vilém Nový po srpnové invazi proslul svými lživými teoriemi ohledně smrti Jana Palacha, který se upálil na protest proti invazi. Palach byl podle Nového členem organizované skupiny „pětice smrti“, která měla vytvářet napětí a odvádět pozornost od pozitivních výsledků KSČ. Jihlavský rodák Nový citoval údajnou zprávu Veřejné bezpečnosti, podle které byl Palach vylosován jako první pochodeň, ale nechtěl se upálit, a podvolil se až poté, co mu přátelé namluvili, že se polije chemikálií způsobující „studený plamen“, který ho nepopálí. Této chemikálie ale bylo přimícháno málo, což Palachovi způsobilo smrtelné popáleniny. Nového projev byl několikrát přerušen výkřiky nesouhlasu a pískotem. Byl několikrát zažalován, ale soudy vyhrál. Celá tato událost byla později zdramatizována v česko-polském filmu Hořící keř, a to v roce 2013.

Vztah s dcerou Kamilou 

S Vilémem Novým je spojováno jméno známé české moderátorky Kamily Moučkové. A důvod je zřejmý – byla to totiž jeho dcera. Kromě ní měl ještě dceru Věru. Moučková vzpomínala, že ještě jako dítě ji otec vzal na návštěvu za pozdějším prezidentem Klementem Gottwaldem, který ji houpal na kolenou. Kamila Moučková ovšem byla za normalizace profesně pronásledována, zbavena své práce a jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Politicky i lidsky se s otcem rozešla.

Rodáci z Vysočiny: Jihlavačka Kamila Moučková by dnes slavila 94 let. Jako první v roce 1968 ohlásila vpád vojsk

Kamila Moučková. Jméno hlasatelky, moderátorky a lokální političky, která se narodila v Jihlavě, asi netřeba dlouho představovat. Žena, která je neodmyslitelně spjatá s událostmi v srpnu 1968, by dnes oslavila 94. narozeniny.

Vilém Nový zemřel 1. března 1987 v Praze.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rodák, politika, Vilém Nový, Kamila Moučková, KSČ, komunismus, Jihlava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.