Počasí dnes-2,5 °C, zítra-1,5 °C
Úterý 4. února 2025  |  Svátek má Jarmila
Bez reklam

Ochranáři bijí na poplach. I na Vysočině se přemnožil keř z Japonska, který vytlačuje původní rostliny

Ochranáři přírody vyzývají širokou veřejnost, která by mohla pomoci s hledáním výskytu keře křídlatky, který je původem z Japonska. Ten postupně vytlačuje původní rostlinné druhy.

K invazním druhům, které lze na Vysočině najít, patří hned tři zástupci rodu křídlatek – křídlatka japonská s malými trojúhelníkovými listy, křídlatka sachalinská s výrazně většími listy srdčitého tvaru a také jejich kříženec – křídlatka česká.

„Jedná se o keř, který pochází z Japonska. Do Evropy byl zavlečen v 19. století jako okrasná rostlina. Křídlatky mají velmi rychlý růst, vysokou odolnost a nejsou náročné na prostředí a péči, což se začalo využívat pro krmné účely přežvýkavců nebo v energetice pro přímé spalování," informovala Marie Bostlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Nálezy křídlatky lze hlásit Agentuře ochrany přírody a Krajiny ČR nebo krajskému úřadu, případně je zadat do mapovacích aplikací jako je iNaturalist nebo BioLog.

Postupem času se však křídlatka začala nekontrolovaně rozšiřovat do volné krajiny a vytlačovat naše původní společenstva. A dnes ji najdeme nejen na Vysočině, ale i v rámci celé České republiky.  Podle Bostlové je alarmující zejména situace podél vodních toků, kde se křídlatky dokáží dobře nepohlavně šířit pomocí oddenků či úlomků lodyh.

„Monokultury křídlatek narušují ekologickou funkci toků, tedy zadržování vody v krajině, udržování biodiverzity, omezení degradace půdy, filtrace a čištění vody. V praxi to znamená, že dochází nejen k úbytku počtu druhů na lokalitě, ale snižuje se i průchodnost vodních toků, a zvyšuje se tak riziko povodní a půdní eroze," nastínila ochranářka. 

Pro udržení stabilního prostředí podél vodních toků je tedy nutná likvidace těchto původně japonských keřů. Jako nejefektivnější způsob likvidace se jeví kombinace mechanické (kosení) a chemické (glyfosát) likvidace. Jedná se však o dobře regenerující rostlinu a zásahy je nutné opakovat. „Chemická likvidace poblíž vodních toků je navíc často problematická z hlediska jiných organismů. Klíčem úspěchu je proto brzká detekce druhu a likvidace potenciálních ohnisek dříve, než se druh na daném místě rozšíří. Likvidace rozsáhlých porostů je pak drahá, časově náročná a málo efektivní," řekla Marie Bostlová. 

Ochranáři se proto obrací na širokou veřejnost, která může být nápomocná při hledání zmíněných tří druhů křídlatek.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR | Zdroj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Štítky příroda, ochrana, invaze, křídlatka, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ochranáři bijí na poplach. I na Vysočině se přemnožil keř z Japonska, který vytlačuje původní rostliny | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.