Tento týden probíhá na Vysočině plošné preventivní vyšetření včelstev na mor včelího plodu způsobeného bakterií Paenibacillus larvae. Poslední testování provedl kraj před čtyřmi lety.
Kraj Vysočina má na toto vyšetření připraveny téměř tři miliony korun. Toto vyšetření pro jednotlivé včelaře znamená odevzdání vzorků z povinného zimního očištění podložek, nepředstavuje to tedy pro ně žádnou práci ani vyrušení včelstev navíc. Jak informoval Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí, vzorky budou na náklady Kraje Vysočina svezeny a vyšetřeny autorizovanou laboratoří.
„Plošné testování na mor včelího plodu realizoval Kraj Vysočina v letech 2016 a 2020. Vyšetřeny byly vždy vzorky z přibližně 80% stanovišť včelstev, což je důležité pro průkaznost vyšetření a efektivní boj s nákazou. Toto číslo je bezkonkurenčně nejvyšší v celé ČR. Patří velký díky všem zapojeným včelařům za spolupráci,“ uvedl Pavel Hájek a doplnil: „S nabídkou dalšího testování přicházíme na základě dlouhodobé komunikace se včelaři a orgány státní veterinární správy. Prevence je levnější než léčba. Včelaři navíc vydaný certifikát mohou použít i jako doklad o bezinfekčnosti včelstev pro své zákazníky i v zákonem vyžadovaných situacích.“
Při posledním vyšetření v roce 2020 bylo 23 pozitivních vzorků, a to přesto, že v té době Státní veterinární správa na území kraje neevidovala žádné ohnisko ani ochranné pásmo nákazy. Včasným odhalením nákazy se zabránilo jejímu šíření. „V současné době se na území kraje také žádné ohnisko nenachází a na hranicích kraje jsou vyhlášena pouze dvě ochranná pásma," ujistila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.