Dnes, 15:27, aktualizováno před 6 hodinami
Mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou dnes začíná sloužit obchvat osady Rytířsko. Nový kilometr silnice stál 88 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Navazuje na obchvat sousední obce Jamné, který je v provozu 11 let. Původně měly být obě části trasy postavené najednou. Kraj je tehdy rozdělil kvůli nedokončenému majetkoprávnímu vyrovnání. Při dnešním otevření obchvatu Rytířska to ČTK řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (SOCDEM).
Nový obchvat vede od nájezdu na dálnici D1 u Velkého Beranova nad Rytířskem k obchvatu obce Jamné. Jsou na něm dvě protihlukové stěny. Stavba začala letos zjara, kraj na ni dostal skoro 85 milionů korun z evropského programu IROP.
„Je to pro nás velmi důležitá stavba. Dlouhá léta se usilovalo o to, aby na páteřní komunikaci ze Žďárska bylo rychlejší a bezpečnější spojení na D1 a na Jihlavu," uvedl náměstek Vladimír Novotný.
Jak již dříve informovala naše redakce, na dokončení nové silnice se těšili také v hotelu, který si oblíbil i bývalý prezident Miloš Zeman.
Pondělí, 15. září 2025, 07:08
Ještě letos začnou řidiči využívat obchvat Rytířska dlouhý 1 100 metrů, na kterém začali dělníci pracovat letos v Březnu. V hotelu, který si oblíbil i bývalý prezident Miloš Zeman, se na dokončení nové silnice těší.
K obchvatu se v polovině září pro Jihlavskou Drbnu vyjádřil i Ľuboš Varhaník, starosta Jamného, pod které Rytířsko spadá. Podle něj se lidé z Rytířska i hosté hotelu a restaurace na dokončení obchvatu těší. Trpělivě snášeli i všechna omezení, která stavbu doprovázela. „Vzhledem k tomu, že jsme o realizaci projektu, který je v plánu již mnoho let, opravdu stáli, dovolím si tvrdit, že všichni obyvatelé Rytířska situaci chápou. Dá se říct, že všichni, koho se výstavba dotkla, projevili velkou míru ohleduplnosti,“ ocenil starosta.
Být stranou od hlavní silnice ocení i v Hotelu Rytířsko, který si oblíbil i bývalý prezident Miloš Zeman. „Vzhledem k poloze hotelu uprostřed republiky a v blízkosti D1 máme převážně firemní klientelu, která se k nám vrací. Rozhodně oceníme jak my, tak hlavně naši zákazníci být stranou hlavní silnice s množstvím nákladních i osobních vozů ve dne v noci,“ uvedla Renata Varhaníková z hotelu.
Cesta mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou měří 39 kilometrů. Kraj tam už kromě Jamného a Rytířska vyvedl tranzitní dopravu také z Bohdalova, Nového Veselí a Velkého Beranova.
Novotný uvedl, že by na této silnici druhé třídy měly v příštím roce začít úpravy úseku ve Stáji. Výhledově by se měla obchvatu dočkat také obec Rudolec, s přípravami na tuto stavbu by měl kraj začít příští rok.
Obchvaty jsou teď na krajských silnicích Vysočiny rozestavěné v Brtnici na Jihlavsku a v Zašovicích na Třebíčsku. V Jihlavě byla nedávno otevřená nová část jihovýchodního obchvatu.
Sobota, 18. října 2025, 09:50
Sen mnoha Jihlavanů se stal skutečností. Od včerejšího dne mají k dispozici jihovýchodní obchvat, který za pár minut dovede auta přijíždějící od Znojma na silnici vedoucí na Třebíč, o další pár minut později mohou jet po cestě na Žďár nad Sázavou....
Tyto stavby potřebné i kvůli chystané stavbě nového jaderného zdroje Dukovan financuje stát.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám