29. září 2015. Den, kdy do hereckého nebe navždy odešel muž malého vzrůstu, ale s velkým hereckým talentem - Jiří Krytinář. Tento rodák ze Sejřku na Žďársku má na svém kontě řadu televizních rolí, známe ho třeba za seriálu Arabela, Hospoda nebo z českých pohádek. Má i herecké zkušenosti ze zahraničí. Možná pro řadu lidí je překvapivé to, že své štěstí zkoušel i coby politik.
Jiří Krytinář se narodil v roce 1947 v rodině hajného v Sejřku u Nedvědice pod Pernštejnem, tam odchodil místní základní školu, poté se na polenském učilišti v roce 1966 vyučil hodinářem. O pět let později ho čekalo stěhování do Jablonce nad Nisou, kde měl možnost uplatnit své hodinářské řemeslo.
Souběžně s tímto řemeslem se od roku 1969 věnoval herectví, profesionálně pak od roku 1981, když získal stálé angažmá ve studiu na Barrandově. Hereckému řemeslu se věnoval také v zahraničí, kde točil filmy. Konkrétně třeba v Bulharsku, Itálii, Jugoslávii, Německu či Rakousku. Lidé ho znali především z filmu a seriálů, větší filmové role dostával v 90. letech. Celkově ztvárnil více než 70 filmových rolí. Krytináře jsme mohli vidět dokonce i ve filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian, kde si se svou tehdy třicetiletou dcerou Janou zahráli trpaslíky.
Tento herec mnoha rolí z Vysočiny měl stálé angažmá i v dětském loutkovém divadle, účinkoval také v muzikálu i opeře. V roce 1993 o něm režisér Ivan Vojnár natočil dokument Nespavost.
Jiří Krytinář v březnu roku 2008 veřejnosti oznámil, že se jako nezávislý kandidát zúčastní voleb do Senátu. Svou kandidátku si měl sestavit už rok předtím. Podle idnes.cz šel do voleb s heslem „malý človek s velkým srdcem". Měl se zaměřit hlavně na handicapované občany. „Mé rozhodnutí je výzvou, ale i závazkem pro všechny slušné lidičky," napsal tehdy Jiří Krytinář médiím. „Bolest v srdci a ponižování slabých musí skončit. Můj program, se kterým půjdu do vřavy, je zaměřen na zdravotnické, sociální a charitativní projekty," dodal.
Tento slavný rodák ze Sejřku na Žďársku zemřel náhle před sedmi lety. Příčinou úmrtí byl infarkt.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.