Počasí dnes0 °C, zítra-1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Žlutá jihlavská kráska je novou památkou Vysočiny. Vila ve Fibišce sloužila kojencům i úředníkům

Dnes si připomínáme Mezinárodní den památek a historických sídel. U té příležitosti se tedy bude dobře vyjímat zpráva o tom, že Kraj Vysočina má novou kulturní památku. Řeč je o vile Richarda Inderky, která má adresu v jihlavské Fibichově ulici.

Součástí vily pocházející z 20. let minulého století je zahrada. Rodinný dům byl konkrétně postavený mezi lety 1925–1926, a to podle plánů jihlavského stavitele Emanuela Langa. 

„Společně s pozemkem, typickými proměnami vlastnictví a různými způsoby užívání poskytuje dům hodnotné svědectví o stavebním a společenském vývoji posledních 100 let při vysokém stupni dochování původních hodnotných prvků z 20. a 30. let minulého století“, konstatuje Marie Fuňáková z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

Kromě téměř tří tisíc nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna.

Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč - historické jádro města, Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Třebíč - soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa, což znamená, že Kraj Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci ČR. 
Zdroj: Národní památkový ústav, ÚOP Telč 

Rozměrná stavba byla s pomocí netypického tvaru střechy, vysokých rizalitů - označení pro středovou nebo postranní část průčelí stavby - a různorodých výšek korunní římsy umně vkomponována do svažitého terénu v prostředí tehdejšího předměstí.

„Objekt je spojen se známými osobnostmi většinově německy mluvícího jihlavského podnikatelského prostředí meziválečného období. Architektura se vyznačuje četnými a velmi dobře dochovanými dobovými tvaroslovnými a řemeslnými prvky, jako jsou například okna, dveře, mříže, schodiště, vitráž či táflování. Přestože vily obdobného založení si v průběhu 20. let 20. století pořídilo více jihlavských průmyslníků, míra jejich autentičnosti je od tohoto objektu značně odlišná. Zajímavá a pro svou dobu a místo výjimečně výstižná je zejména technická inovace stavby reprezentovaná úspornou konstrukcí lamelového krovu vyznačující se kýlovitým tvarem střechy," informovala o památce Ilona Ampapová, mluvčí Národního památkového ústavu v Telči. 

Vila Richarda Janderky v ulici Fibichova. Národní památkový ústav, ÚOP v Telči

Prvním majitelem této nové památky Vysočiny byl jihlavský lékárník Richard Inderka, ten si rodinnou vilu nechal postavit v letech 1925 - 1926. V roce 1932 dům od původního majitele zakoupil jihlavský továrník Hans Seidner. Ten se v tom samém roce rozhodl pro úpravy domu, ty však nebyly úplně dokončeny, jelikož se rodina odstěhovala a později emigrovala do zahraničí.

„Dům byl postaven jako rodinné sídlo a svou původní funkci si udržel do konce 30. let minulého století. Následně byl pronajímán. Po roce 1948 sloužil potřebám kojeneckého ústavu. Asi od 90. let jej užívala Česká správa sociálního zabezpečení," dodala mluvčí Ampapová.                            

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Národní památkový ústav | Zdroj Národní památkový ústav, pracoviště v Telči

Štítky památka, vila, stavba, architektura, sídlo, historie, Richard Inderka, NPÚ, Jihlava, Telč, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Žlutá jihlavská kráska je novou památkou Vysočiny. Vila ve Fibišce sloužila kojencům i úředníkům | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.