Ochránci přírody letos v našem kraji zachránili více než 50 hnízd čejek chocholatých. Jak vyplývá z tiskové zprávy Českého svazu ochránců přírody, jde o ptačí druh, jehož jedinců ubývá nejčastěji.
Počty čejek se v ČR podle ochránců přírody od roku 1980 snížily o čtyři pětiny. V některých oblastech čejky vymizely úplně, úbývají i na tradičních hnízdištích. Čejky hnízdí na zemi, často na poli, proto jednou z hlavních příčin úbytku je intenzivní velkoplošné zemědělství. Jak informují ochránci přírody, hnízda čejek chocholatých jsou často zničena při častých pojezdech zemědělské techniky. Do akce na jejich záchranu se proto pustili ochránci přírody na Vysočině, kromě toho i na Podblanicku.
Jak již bylo zmíněno, čejky chocholaté mají často hnízda na zemi, často na poli, jejich hnízda tak jsou často zničena od zemědělských strojů. „Pro záchranu hnízdišť je proto důležitá především komunikace se zemědělci. Vyhledat hnízda čejek není snadné, v polích jsou téměř neviditelná. Ochránci sledují pohyb hnízdících ptáků dalekohledem. Místo s hnízdem pak vyznačí dvěma tyčemi, dávají je přibližně pět metrů pod hnízda," vysvětluje Český svaz ochránců přírody.
Pokud zemědělci pobírají na hospodaření dotace od státu, mají podle ochránců povinnost takové hnízdo chránit. Na Vysočině se lidé z pobočky České společnosti ornitologické věnují ochraně hnízd několik let. Letos se jim v poli podařilo dohledat i jedno hnízdo kulíka říčního.
Ochránci na Vysočině se hnízdům čejek chocholatých věnují už několik let, a díky narůstajícím zkušenostem se daří dohledávat hnízd více než dříve. V letošním roce se jich zachránilo přes padesát.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.