Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Koupání na Vysočině: Hygienici začali s kontrolami. Dva rybníky už teď mají špatnou vodu

Pracovníci krajské hygienické stanice z Vysočiny (KHSV) v tomto týdnu zahájili pravidelné kontroly jakosti vody ve vybraných přírodních vodních plochách, kterou lidé využívají ke koupání. První testování proběhlo v pondělí 6. června. Výsledky se napříč krajem velmi liší.

„Odběry vzorků vody a kontrolu dalších ukazatelů provádíme v patnácti předem určených lokalitách v kraji a pravidelný monitoring probíhá za každého počasí,“ uvádí v tiskové zprávě Milan Brychta, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální KHSV.

Všechny průběžné výsledky kontrol po celou letní sezónu je možné zjistit na webu KHS: Koupací plochy - Výpis aktuálních informací. U každé nádrže, která je takto sledována, je umístěna informační tabule, kam se také aktuální výsledky kontrol zavěšují.

Hygienici první odběry prováděli ráno, kdy bylo deštivo a teplota vzduchu se pohybovala mezi 14 až 17 °C. Teplota vody na všech sledovaných místech měla příjemných 20 °C. „Na místě měříme, jaká je průhlednost vody, zjišťujeme, zda není znečištěna odpady a jaké je množství vodního květu. Vzorky jsou odebírány z místa, kudy lidé do vody vstupují. Odebraná voda je převezena do laboratoře ke zjištění výskytu choroboplodných zárodků. Když je u některých vodních nádržích odůvodněný předpoklad rozmnožení sinic, hodnotíme navíc množství těchto sinic, obsah chlorofylu a mikroskopický obraz,“ doplňuje Milan Brychta. Analýza vzorků vody probíhá ve spolupráci s jihlavskou pobočkou Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Většina míst byla bez problémů 

A jaké jsou výsledky po prvním měření? Je nutné říct, že jsou už na samém začátku koupací sezony dost odlišné. „Tradičně výborná kvalita vody je například ve Velkém a Malém Pařezitém rybníce nebo v Lomu Horní Cerekev. I většina ostatních míst je bez problémů. Na druhém konci pomyslného žebříčku se každoročně objevují rybníky Kachlička a Ředkovec, kde už první pohled na vodní plochu naznačoval zhoršenou kvalitu vody,“ sdělila novinářům k výsledkům za první týden měření Jana Böhmová, mluvčí KHSV.

Laboratoř potvrdila, že v obou rybnících je překročen hygienický limit pro hodnocený ukazatel sinice a chlorofyl-a. To znamená, že voda je ke koupání nevhodná a může plavcům způsobit zdravotní obtíže.

Seznam sledovaných vodních ploch určených ke koupání v celé republice každoročně vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví ČR veřejnou vyhláškou. KHS hodnotí kvalitu vody na základě zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, případně na základě vyhlášky č. 238/2011 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity venkovních hracích ploch.

Působením mnoha vlivů se kvalita vody v průběhu sezóny mění. Velkou roli hraje samozřejmě počasí. „Vysoké teploty, sucho a nedostatek vody jsou příznivé pro přemnožení sinic, řas a mikroorganismů. Ke zlepšení situace přispívají naopak chladnější teploty a pravidelné deště. Všechny tyto negativní vlivy můžou způsobit úhyn ryb a dalších živočichů, které ve vodě následně zahnívají. Proto KHSV sleduje všechny ukazatele minimálně jedenkrát za čtrnáct dní. Pokud je situace v některém z míst zhoršená, odebírají se vzorky častěji,“ vysvětluje Böhmová.

Nezřídka se stává, že jakost vody může být natolik špatná, že případné koupání v ní může způsobit závažné zdravotní obtíže. Pokud laboratorní rozbor prokáže, že došlo k překročení hygienických limitů sledovaných ukazatelů a hrozí ohrožení zdraví veřejnosti, má příslušná hygienická stanice zákonnou povinnost vydat zákaz koupání v této lokalitě. Veřejnost je o tomto zákazu informována.

Koupání na vlastní nebezpečí 

„Dalším místem, kam můžeme v horkých letních dnech zamířit za osvěžením, jsou umělá a přírodní koupaliště nebo biotopy, které provozuje konkrétní provozovatel. Zde mají návštěvníci jistotu, že je voda v pořádku. Provozovatel koupaliště zajišťuje kontrolu kvality vody a výsledky hlásí KHS. Pokud by byly překročeny hygienické limity, tak provozovatel musí okamžitě přijmout účinná opatření k nápravě, popřípadě zastavit provoz, případně zákaz koupání vydá KHS, pokud k nápravě nedojde,“ dodává mluvčí KHSV.

V našem regionu je celá řada dalších míst označených jako „ostatní vodní plochy“, kde ale kvalita vody není sledována. Koupeme se zde na vlastní nebezpečí a záleží na nás, jak čistotu vody vyhodnotíme. „Obecně platí, že pokud má voda malou průhlednost, je zakalená, zeleně či hnědě zbarvená, zapáchá nebo jsou na ní viditelné olejové skvrny, popřípadě na hladině plavou těla uhynulých ryb, určitě bychom se zde koupat neměli. Stejně opatrní bychom měli být, když se chceme koupat v místě, které neznáme. Kde neznáme hloubku, případně spodní proudy, nevíme, jestli se pod hladinou neskrývají kameny. Nikdy bychom také při plavání neměli přeceňovat své síly a aktuální zdravotní stav. Ať si léto užijeme ve zdraví,“ vyzývá Jana Böhmová.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto KHS Kraje Vysočina | Zdroj KHS Kraje Vysočina

Štítky koupání, kontrola, hygiena, Vysočina, Krajská hygienická stanice, rybník, Kraj Vysočina, vodstvo, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Ostrava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Koupání na Vysočině: Hygienici začali s kontrolami. Dva rybníky už teď mají špatnou vodu | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.