Aktuálně

Začínají úpravy nebezpečné a nepřehledné křižovatky u Dobré Vody, v místě budou dopravní omezení více...

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Seznamte se s pasířem Miroslavem Štěpánkem. Novým mistrem tradiční rukodělné výroby na Vysočině

Krajští zastupitelé na svém dnešním zasedání rozhodli o udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Dalším jeho nositelem je Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí. Ten se věnuje řemeslu zvaném pasířství.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby uděluje Kraj Vysočina od roku 2016 na návrh a doporučení Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury Kraje Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč p. o.

Tento prestižní titul patří osobnostem, které dokonale ovládají postupy, dovednosti, znalosti nebo technologie v konkrétním oboru tradiční rukodělné výroby, prezentují je na veřejnosti a přiměřeně svým možnostem předávají své znalosti a zkušenosti dalším generacím.  

Miroslav Štěpánek se vyučil strojním zámečníkem a s kovem pracuje dlouhá léta. Svůj zájem postupně zaměřil na techniky a rukodělné činnosti, které zahrnuje pasířské řemeslo. Stává se tak patnáctou osobností, které je tento titul na území Kraje Vysočina udělen.

Mistr Miroslav Štěpánek se v rámci své tvorby věnuje výrobě šperků, kovových plastik a nápisů, svoji pozornost zaměřuje i na drobné interiérové doplňky či reprezentativní kovové předměty.

„Při své práci využívá především ocel, barevné kovy, mosaz, bronz, stříbro a zlato. Kovový materiál s oblibou kombinuje s drahými kovy, kamenem či minerály, které mají v naprosté většině svůj původ na Českomoravské vrchovině.  Inspiraci ke své tvorbě hledá převážně v tvarosloví kubismu a funkcionalismu, ale rovněž v archetypálních tvarech a technikách starších historických období. Má rád symboliku kruhu, kterou často ve svých pracích esteticky využívá," jmenuje Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina. 

Vedle vlastní bohaté umělecké tvorby, kterou prezentuje na nesčetných výstavách, působí Miroslav Štěpánek od roku 2010 jako mistr odborného výcviku v oboru pasíř na Střední průmyslové škole Třebíč.

„Mistr Miroslav Štěpánek vyniká láskou ke své profesi. Příkladná je i jeho skromnost a pokora, se kterou k práci s kovem přistupuje," dodává Svatošová. 

Co je to pasířství?

Jde o řemeslo původně orientované na výrobu doplňků rytířských zbrojí tzv. pásů, které se v čase zaměřilo na produkci předmětů dekorativního charakteru, užitných pro interiér i exteriér. Jde o řemeslo vysoce technicky náročné, od mistrů se očekává precizní zvládnutí odborné řemeslné práce s kovem na pomezí kovářského, kovotepeckého, zlatnického i zámečnického řemesla. Pasíř, na rozdíl od kováře, utváří kov za studena. Využívá technologie tepání, tváření, lisování či kovotlačení.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Miroslav Štěpánek, mistr, rukodělný, pasíř, pasířství, Kraj Vysočina, výroba, řemeslo, kovy, Velké Meziříčí, Muzeum Vysočiny Třebíč, Střední průmyslová škola Třebíč

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.