středa 1. prosince 2021 Iva

Vysočinu dnes potrápil silný vítr. Nejezdily vlaky, některé domácnosti jsou stále bez proudu

, aktualizováno 21. října 2021, 20:52

Asi 4 tisíce domácností na Vysočině byly dnes od dopoledne bez proudu. Důvodem byl silný vítr, který náš kraj trápil od dnešního dopoledne. Nejvíc problémů s elektřinou bylo na Pelhřimovsku. Vítr komplikoval také železniční dopravu.

Stromy, které kvůli silnému větru popadaly, zablokovaly některé silnice. Omezily také železniční dopravu. Hasičům vítr zkomplikoval likvidaci požárů v lese. Vyplynulo to z informací mluvčích společnosti EG.D, ČEZ, hasičského záchranného sboru a policie.

Podle Romana Šperňáka, mluvčího společnosti EG.D, bylo na Pelhřimovsku bez proudu přibližně 2000 domácností. Společnost měla dalších 1000 domácností bez dodávek elektřiny na Třebíčsku. Podle posledních informací bylo před 17:00 bez elektřiny asi 500 domácností na Třebíčsku a v okolí Velkého Meziříčí. „Nejčastějšími příčinami poruch jsou pády stromů a větví do vedení a potrhané vodiče a poškozené izolátory," uvedl Roman Šperňák. Společnost ČEZ evidovala na Vysočině devět poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo podle její mluvčí Šárky Lapáčkové Beránkové asi 1000 domácností, nejvíc v Havlíčkově Brodě.

Požáry v lesích byly nahlášené okolo 13:00 u Radějova na Pelhřimovsku a u obce Tunochody na Havlíčkobrodsku. Hasiče zaměstnávalo také odklízení spadaných stromů. „Od dopoledních hodin jsme zasahovali u více než 140 událostí v souvislosti s počasím," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. Silný vítr komplikoval i železniční dopravu.

Vlaky nejely 

K požáru v části obci Číhošť Tunochody vyjely hasičské jednotky se třemi cisternami. U požáru na Pelhřimovsku zasahovaly čtyři automobilové cisternové stříkačky, uvedli hasiči na svém webu. Na Pelhřimovsku měli podle Musilové hasiči nejvíc zásahů.

Na Pelhřimovsku ale i jinde v kraji se kvůli větru komplikovala železniční doprava, ke 14:45 byl provoz kvůli popadaným stromům zastavený mezi Pacovem a Novou Cerekví a Jihlavou a stanicí Bransouze. Kvůli poruše trakčního vedení nejezdily vlaky mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. „Kvůli popadaným stromům musely být uzavřeny komunikace 34770 Čejov - Leština na Pelhřimovsku a také 1311 Smrčná - Jihlava na Jihlavsku," uvedla kolem 14:15 Dana Čírtková, mluvčí policistů.

Silný vítr komplikuje cestování na Vysočině. Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové musela policie uzavřít dva úseky, a to na Pelhřimovsku a Jihlavsku.

Podle předpovědi meteorologů měl mít dnes na Vysočině vítr v nárazech rychlost až 80 kilometrů v hodině, nyní večer je již podstatně slabší.  

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS Kraje Vysočina

Štítky počasí, hasiči, vítr, železnice, energie, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.