K letnímu teplému počasí bezesporu patří zmrzlina. V létě se jí konzumuje zvýšené množství než třeba na podzim nebo v zimě. A vzhledem k tomu, že zmrzlina je potravina s vhodnými podmínkami pro růst mikroorganismů, způsobujících akutní průjmová onemocnění, patří kontrola výroby a prodeje zmrzlin každoročně k prioritám státního zdravotního dozoru.
Během května a června provedli zaměstnanci Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHS) celkem 51 cílených kontrol provozoven našem. „Ty byly zaměřeny na ověření úrovně hygieny výroby a zdravotní nezávadnosti točených zmrzlin. Kontroly jsou prováděny dle kontrolního plánu KHS,“ vysvětluje na dotaz Jihlavské Drbny Tereza Poulová z krajské hygienické stanice.
Z 25 odebraných vzorků k mikrobiologickému vyšetření jich 8 nevyhovělo legislativním požadavkům, což dělá 32 procent. „Jednalo se převážně o zmrzlinu vanilkovou, která je vyráběna nejčastěji. Dále pak byly odebrány vzorky zmrzlin s příchutí jogurtu, pomeranče, banánu. Z 21 odebraných vzorků vanilkové zmrzliny jich 8 nevyhovělo legislativním požadavkům na mikrobiologickou kvalitu zmrzlin. Laboratorní vyšetření u nevyhovujících vzorků prokázalo nadlimitní množství bakterií rodu Enterobacteriaceae,“ řekla Poulová a dodává, že se jedná o podmíněně patogenní bakterie, které většinou nezpůsobují akutní onemocnění, ale nelze je zcela opomíjet. K vyvolání onemocnění potřebují specifické podmínky a při jeho vzniku pak rozhoduje řada faktorů - například prostředí, v němž se mikrob vyskytuje, vnímavost konkrétního člověka, úroveň imunity, případně velikost infekční dávky.
„V žádném z vyšetřovaných vzorků nebyla zjištěna přítomnost patogenních organismů, jako je například salmonela, které by mohly způsobit závažné ohrožení zdraví,“ uklidnila Tereza Poulová.
Výsledky kontrol svědčí o nedodržování hygienických zásad při výrobě zmrzliny a nedostatečném provádění čištění a dezinfekci zmrzlinového stroje a pomůcek k výrobě zmrzliny.
„Kontrola prodeje točené zmrzliny byla doplněna o kontrolu mimořádných opatření covid-19 se zaměřením na ochranu dýchacích cest prodávajících a dostupnosti desinfekce anticovid na ruce jak pro obsluhu, tak zákazníka,“ doplnil Zdeněk Novotný, ředitel odboru hygieny výživy a PBU KHS Kraje Vysočina.
Za zjištěné nedostatky v kontrolovaných provozovnách bude uloženo 11 sankcí v předpokládané výši 28 tisíc korun. „Žádná z provozoven nebyla uzavřena,“ dodala závěrem Tereza Poulová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.