pondělí 28. září 2020 Václav

Počet obyvatel Vysočiny se v prvním pololetí skoro nezměnil. Narodilo se 2663 dětí

Počet obyvatel na Vysočině se v letošním prvním pololetí skoro nezměnil. Úbytek způsobený tím, že více lidí zemřelo, než se narodilo, vyrovnaly počty těch, kteří se do kraje přistěhovali. K 30. červnu žilo v Kraji Vysočina 509 818 lidí, v porovnání se začátkem tohoto roku počet stoupl o pět osob. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

I v letošním roce pokračuje odliv obyvatel z Třebíčska. Během prvních šesti měsíců tento okres tratil 135 lidí. Počet tentokrát klesl i na Havlíčkobrodsku, které přišlo o 98 stálých obyvatel. Naopak více než stovka lidí přibyla na Pelhřimovsku, stejně jako na Jihlavsku, oběma těmto okresům pomohla k růstu migrace. Na Ždársku přibylo od začátku letošního roku 15 lidí, v tomto jediném okrese se letos narodilo o něco víc dětí, než bylo osob, které zemřely.

Na celé Vysočině se od ledna do konce června narodilo 2663 dětí, zemřelých bylo více o 61. Díky stěhování získal tento kraj do června 66 nových obyvatel. Nejvíc, 152 osob, migrací přibylo v okrese Pelhřimov.

Svateb se v letošním prvním pololetí konalo na Vysočině 629, zatímco loni ve stejné době 1113. Pokles zřejmě způsobila opatření proti šíření nemoci covid-19. Méně ale bylo v tomto roce i rozvodů. Rozpadlo se 440 manželství, v loňském prvním pololetí zaznamenali statistici 554 rozvodů.

Jak je na tom ČR? 

Počet obyvatel ČR se v letošním prvním pololetí zvýšil o 5200 na 10,699 milionu lidí, proti předchozím rokům tak bylo tempo růstu výrazně nižší. Na přírůstku se kladně podepsala migrace, v meziročním srovnání byl ale přírůstek zahraniční migrací víc než o polovinu nižší. Více lidí zároveň zemřelo, než se narodilo.

Na Vysočině počty lidí od roku 2009 klesaly. Tento trend se zastavil v průběhu roku 2018, kdy kraj získal 358 obyvatel. Vloni přibylo dalších 539 lidí. Vylidňování pokračovalo pouze na Třebíčsku, které minulý rok ztratilo 259 obyvatel.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky demografie, 1.pololetí, ČSÚ, Vysočina, statistika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.