neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Rojení kůrovce bylo letos méně, kalamita ale nekončí. Počasí v zimě situaci moc neovlivní

V českých lesích bylo letos méně rojení kůrovce než před rokem, kůrovcová kalamita se podle očekávání odborníků přesto bude dál rozvíjet. Počasí nadcházející zimy na to nebude mít velký vliv, protože tento škůdce ji přežívá dobře, řekl Petr Zahradník z Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti na Sněmu lesníků v Humpolci.

Dřeva napadeného kůrovcem bylo loni v Česku podle náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře asi 18 milionů metrů krychlových, letos by objem mohl stoupnout na 20 až 25 milionů. 

„Z uvedeného srovnání je zřejmé, že i nadále v České republice pokračuje historicky nejrozsáhlejší kůrovcová kalamita," řekl Patrik Mlynář. Situace se v lesích poslední roky zhoršuje pravidelně. „Dalo by se říci, že od roku 2016 každý rok máme přibližně dvojnásobné množství kůrovcové hmoty v lesích, možná i o trochu víc," uvedl Petr Zahradník. Problémy odstartovalo sucho, zhoršuje je nedostatek pracovníků, těžebních kapacit a rozpad trhu se dřevem.

Rojení kůrovců letos byla dvě. „Sice se v nižších a středních polohách založila třetí generace, ale už se nedokončila," řekl Zahradník. Vloni byla rojení kůrovců tři, ojediněle byla založena i čtvrtá generace. Letošní množení kůrovce zpomalilo ochlazení na jaře, ani léto nebylo tak teplé jako před rokem. Kůrovcová kalamita podle Zahradníka postupuje z Moravy přes Vysočinu do Čech.

Nesmíme nechat kůrovce vylétnout 

„Nejlepší situace je zatím na severozápadě republiky, ale nemyslím, že to bude trvat dlouho," popsal Zahradník. Podle něj už nelze ošetřovat proti kůrovci jednotlivé stromy, je potřeba sanovat celé skládky. „Nesmíme nechat kůrovce vylétnout. Jakmile vylétne, tak napadne další porosty," uvedl. Lesníci podle Zahradníka přesto nesmějí rezignovat. „Musíme prostě dál pokračovat. Bude to trvat dlouho, nebude to jednoduché. Lesy se nám trochu změní, smrk na řadě lokalit víceméně vymizí," uvedl. Zároveň připomněl kalamitu způsobenou průmyslovými imisemi v 70. a 80. letech minulého století, která způsobila odlesnění velkých horských ploch. „Dneska už tam ty lesy zase máme. Prostě my lesníci potřebujeme čas," řekl.

Ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku Jiří Svoboda neočekává, že by letošní nižší počet rojení kůrovců kalamitu v lesích výrazněji ovlivnil. „Protože toho kůrovce už je tolik," řekl Jiří Svoboda. Lesníci na Vysočině podle něj nemají takový problém dřevo vytěžit, jako ho prodat. „Vlastníci mají desetitisíce kubíků na zásobě," uvedl.

Sněm lesníků pořádala Česká lesnická společnost. Dobrovolná nepolitická organizace sdružuje fyzické i právnické osoby, jejichž profesní činnost souvisí s lesem.

Štítky lesy, příroda, kůrovec, kalamita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.