Počasí dnes6 °C, zítra8 °C
Středa 24. dubna 2024  |  Svátek má Jiří

Martina Sáblíková překonala světový rekord na 3 kilometry, na MS ve víceboji bude útočit na zlato

Rychlobruslařka Martina Sáblíková zajela na mistrovství světa ve víceboji v Calgary světový rekord v závodu na 3000 metrů. Časem 3:53,31 překonala třináct let starý výkon Cindy Klassenové z Kanady o tři setiny sekundy. V polovině šampionátu je trojnásobná olympijská vítězka druhá za obhájkyní titulu Miho Takagiovou z Japonska a v neděli bude útočit na jubilejní dvacátou zlatou medaili z mistrovství světa.

Sáblíková, která před necelým měsícem ovládla závody na 3000 a 5000 metrů na MS na jednotlivých tratích, byla na úvodní pětistovce třináctá, když zaostala jen o desetinu sekundy za svým osobním rekordem. Následnou trojku svěřenkyně trenéra Petra Nováka jednoznačně ovládla a deklasovala konkurenci. Druhou Antoinette de Jongovou z Nizozemska porazila o téměř pět sekund.

Sáblíková vstoupila do mistrovství světa ve víceboji v Calgary 13. místem v závodu na 500 metrů. Trojnásobná olympijská vítězka zajela čas 39,32 sekundy a zaostala jen o jednu desetinu za svým osobním rekordem. Na nejrychlejší Miho Takagiovou z Japonska, která obhajuje zlatou medaili z loňského šampionátu v Amsterodamu, ale ztratila 2,1 sekundy.

Hned dvanáct rychlobruslařek si na začátku víceboje vytvořilo nové osobní rekordy na pětistovce a jednou z nich byla i Nikola Zdráhalová. Tréninková kolegyně Sáblíkové absolvovala trať za 38,91 sekundy a byla osmá.

Jednatřicetiletá Sáblíková se představila již v páté z dvanácti rozjížděk a podařilo se jí bez problémů zajet čas pod hranici 40 sekund, což byl její základní cíl. Až poté se do šampionátu zapojily další favoritky a rodačka z Nového Města na Moravě postupně klesala v pořadí.

Podle očekávání byla na úvod nejrychlejší Miho Takagiová, která před týdnem startovala i na sprinterském MS v Heerenveenu, kde skončila druhá. V Calgary je zatím druhá Ireen Wüstová z Nizozemska, která na Japonku ztratila 1,24 sekundy. Třetí je letošní mistryně Evropy ve víceboji další Nizozemka Antoinette de Jongová.

Výsledky MS v rychlobruslařském víceboji

500 m: 1. M. Takagiová (Jap.) 37,22, 2. Wüstová 38,46, 3. De Jongová (obě Niz.) 38,52, ...8. Zdráhalová 38,91, 13. Sáblíková (obě ČR) 39,32.

3000 m: 1. Sáblíková 3:53,31 - světový rekord, 2. De Jongová 3:58,25, 3. Weidemannová (Kan.) 3:58,51, ...18. Zdráhalová 4:09,24.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 disciplín): 1. M. Takagiová 77,246, 2. Sáblíková 78,205, 3. De Jongová 78,228, ...15. Zdráhalová 80,450.

Zdroj ČTK

Štítky Martina Sáblíková, rychlobruslení, mistrovství světa, rekord, atletický víceboj, zlatá medaile, světový rekord, Miho Takagiová, Calgary, Japonsko, Cindy Klassenová, Kanada, Nikola Zdráhalová

Martina Sáblíková překonala světový rekord na 3 kilometry, na MS ve víceboji bude útočit na zlato | Ostatní sporty | Sport | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny