Muž z Vysočiny byl podvedený při zřízení identity občana. Přišel skoro o 700 tisíc korun

Autoři | Foto Vojtech Okenka | Zdroj Policie ČR

Policisté z Kraje Vysočina znovu apelují na veřejnost. Tentokrát informují o dalším typu podvodu, který spočívá ve zneužití takzvané identity občana. Jak říká mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková, podvodníci jsou vždy napřed, protože jde pro policii o zcela nový typ podvodu.

Popisuje konkrétní případ muže, který řešil žádost o dotaci. Chtěl si proto zřídit identitu občana. Rozhodl se pro nejjednodušší způsob založení identity, a to za pomoci identity bankovní, tedy za využití přihlašovacích údajů ke svému bankovnímu účtu. „V internetovém prohlížeči, cituji: „jsem…otevřel nějakou stránku ohledně této záležitosti“ Na této stránce s adresou www.nic.mujcezcz.com, která vypadala jako oficiální stránky (Identita občana) k takové operaci určené, vyplnil formální údaje a poté byl vyzván, aby ověřit svoji totožnost přes bankovní identitu, přihlášením do bankovního účtu. K tomu mělo sloužit okno, formulář, který mu systém nabídl,“ popisuje Dana Čírtková.

V přihlašovacím okně vyplnil své ID a heslo. Přihlášení poté potvrdil prostřednictvím mobilního telefonu a považoval vytvoření identity občana za vyřízenou. Muž ale, bohužel, nereagoval na další bezpečnostní upozornění, které bankovní systém zaslal.

Zřidili si podúčet bez jeho vědomí 

„Druhý den podvedený muž zjistil, že z jeho účtu mu odešly bez jeho vědomí tři transakce v celkové výši 300 tisíc korun na podúčet, který zřídil neznámý pachatel. Současně zjistil, že z jeho účtu byla provedena další transakce ve výši téměř 100 tisíc korun, která odešla na jiný neznámým pachatelem zřízený podúčet. Poté proběhlo nezjištěným způsobem několik dalších transakcí, které spočívaly v převodu částky téměř 290 tisíc korun,“ říká Čírtková a vyčíslila, že poškozenému vznikla škoda v celkové výši 680 tisíc korun.

Případem se nyní zabývá policie.

Co vedlo k „úspěchu“ pachatele?

Řetěz malých opomenutí a chyb:

- Volba metody zřízení identity občana cestou bankovní identity, která je ze všech čtyřech metod založení identity občana z našeho hlediska nejvíce náchylná pro zneužití pachatelem za pomoci tzv. sociálního inženýrství. Tedy je bezpečná z hlediska informačních technologií, ale snadno lze vmanipulovat vhodnou legendou poškozeného do situace, kdy nemá plnou kontrolu nad úkony, které provádí.

- Neprovedení důkladné prověření internetových stránek, kde takovou zásadní a citlivou operaci provádím (např. doména.com měla varovat).

- Nereagování na bezpečnostní upozornění, která z banky přicházela. Tyto upozornění je nutno důkladně číst, varují při operacích v bankovním účtu, které jsou rizikové. Pokud textu nerozumíte, vždy je nutné kontaktovat banku na krizovém telefonním čísle, které důrazně doporučujeme mít v telefonu stále vloženo a dobře prověřeno.

Zdroj: Policie ČR 

„V této souvislosti opětovně varujeme, aby byli lidé při zakládání identity občana velice pozorní a opatrní a využívali k tomuto kroku pouze oficiální portál občana - https://obcan.portal.gov.cz. Adresu je nutné vždy pečlivě zkontrolovat, nesmí v ní být sebemenší odchylka od uvedeného údaje,“ apeluje mluvčí policie na Vysočině.

V tomto týdnu policie informovala o dalším novém typu podvodu. Ten spočívá v telefonátu lidem s tvrzením, že se dopustili dopravního přestupku, například překročení rychlosti.

Podvodníci volají lidem s tím, že spáchali přestupek. Důvěřivý muž z Vysočiny tak přišel o 700 tisíc korun

Policisté na Vysočině informují o novém triku internetových podvodníků. Ten spočívá v telefonátu lidem s tvrzením, že se dopustili dopravního přestupku, například překročení rychlosti. Cílem takového telefonátu je nabourat se důvěřivým lidem do...

Cílem takového telefonátu je nabourat se důvěřivým lidem do jejich internetového bankovnictví, a následně je připravit třeba i o celoživotní úspory. 

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, identita, podvodník, poškozený, případ, policie, Kraj Vysočina

Komentáře

Pavel Kozelský

Co je to za banku? ČS pokud se přihlašujete někde jinde tak Vám jasně napíše v GEORGI co vlastně potvrzujete, kam se přihlašujete. Pokud si potřebujete zřídit identitu občana tak tu zřizujete na stránkách své banky, nebo v její aplikaci.

Sobota, 24. srpna 2024, 15:12Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.