Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Dečka na koně za osm stovek, zlatá mince za 50 tisíc. Další lidé na on-line bazaru naletěli podvodníkům

Lidé mají v posledních letech v oblibě nakupování na internetu. To však s sebou nese velké riziko, ve virtuálním světě je třeba chovat se tak, aby se nakupující nebo prodávající nestal snadnou obětí podvodníka a o své peníze nepřišel.

Často jsou mezi prodávajícími podvodníci, kteří nabízenou věc ve skutečnosti nevlastní a chtějí se pouze obohatit. Zájemce pak v takových případech zašle na účet prodávajícího peníze, zboží ale poté neobdrží a prodávající s ním přestane komunikovat.

Své o tom ví muž, který si na webu s bazarovým zbožím vybral inzerát nabízející prodej zlaté pamětní mince. „Zaplatil padesát tisíc korun, mince se ale nedočkal. Dobře nedopadl nákup bazarového zboží ani pro jiného muže, který si chtěl koupit motorovou pilu. Tu nezískal a přišel o více než čtyři tisíce korun. Necelých dvacet tisíc korun zaplatil další muž za jízdní kolo z Itálie, které mu ale po zaplacení doručeno nebylo,“ popisuje policejní mluvčí Jana Kroutilová konkrétní případy z poslední doby.

Předmětem podvodu může být prakticky jakákoli věc a nemusí se jednat ani o něco drahého. Obětí podvodníka se stala i žena, která si chtěla koupit dečku na koně za necelých 800 korun. O peníze může přijít nejen kupující, ale také prodávající. V případě, že není dostatečně obezřetný, může ho navíc zkušenost stát veškeré úspory.

Jeden klik za 300 tisíc korun

„Ženě, která chtěla prodat florbalové hole za 500 korun, se ozval zájemce a zaslal jí odkaz. Žena na něj klikla a následně podvodník získal přihlašovací údaje do jejího internetového bankovnictví, poté odčerpal z jejího účtu v několika převodech přes 300 tisíc korun. Jiná žena nabízející k prodeji boty za necelý jeden tisíc korun přišla během chvíle o více než deset tisíc korun,“ doplnila Kroutilová.

Podvody se neodehrávají jen na internetových bazarech, lidé mohou o peníze přijít i na e-shopech, protože mezi seriózními obchody se totiž mohou objevit i podvodné, které nabízí neexistující zboží.

Může se jednat o domácí spotřebiče, nářadí nebo třeba věci z oblasti motorismu. „Zboží je nabízeno za výhodné ceny, platba je ale možná v podstatě pouze předem. Po zaplacení se pak kupující zboží nedočká. Někdy se podvedený nakupující může setkat i s tím, že je mu doručeno zboží zcela odlišné od toho, které si objednal a zaplatil. Pneumatiky za výhodnou cenu si na e-shopu vybrala žena, která na základě zaslané faktury zaplatila přes čtyři tisíce korun. Zboží ale nezískala a o své peníze přišla,“ uvádí Kroutilová další reálný případ.

Nepříjemné překvapení čekalo také na muže, který si objednal dalekohled. Zásilku sice po zaplacení obdržel, dalekohled byl ale jiný, než si objednal.

Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?

  • Při nakupování a prodeji zboží na internetu buďte obezřetní
  • Na platbu předem přistupujte u ověřených prodejců, nejlépe prověřených zkušeností
  • Podívejte se před nákupem na recenze a komentáře
  • Vždy je třeba si informace ověřovat, dobře si vše rozmyslet a nejednat ukvapeně
  • Nenechat se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou
  • Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
  • Nikomu nesdělujte přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví
  • Nikdy neposkytujte údaje k platební kartě, které by bylo možné zneužít

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto StockSnap/pixabay | Zdroj Policie ČR

Štítky podvod, e-shop, bazar, peníze, zboží, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dečka na koně za osm stovek, zlatá mince za 50 tisíc. Další lidé na on-line bazaru naletěli podvodníkům | Krimi | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.