středa 25. května 2022 Viola

Řidič Mercedesu, který boural u Hojkova, neměl přezuto. Dostal smyk a skončil s autem na boku

Zranění a hmotná škoda ve výši 80 tisíc korun. To je výsledek úterý dopravní nehody, která se stala kolem osmé hodiny ranní v katastru obce Hojkov na Jihlavsku. Řidič dostal smyk a skončil na boku. Později se ukázalo, že jel na letních pneumatikách.

Incident se odehrál na křižovatce ve směru jízdy od obce Hojkov k obci Dušejov. „Havaroval zde třiatřicetiletý řidič s osobním vozidlem značky Mercedes. Řidič osobního vozidla nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky a nejel při pravém okraji vozovky, kdy dostal s vozidlem smyk, při kterém skončilo vozidlo na levém boku mimo komunikaci. Řidič vozidla byl po vyšetření lékařem na místě nehody zdravotnickou záchrannou službou převezen k ošetření do zdravotnického zařízení. Policisté ohledáním vozidla zjistili, že na vozidle jsou užity letní pneumatiky," sdělila k nehodě Dana Čírtková, mluvčí policistů.

S řidičem policisté provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Na vozidle vznikla hmotná škoda ve výši minimálně 80 tisíc korun.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik při jízdě na všech silnicích na území České republiky. Řidič je povinen na vozidle užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. „U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3500 kg musí být zimní pneumatiky umístěny na všech kolech vozidla a hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 4 mm. Vozidla s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg musí mít zimní pneumatiky umístěny na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Hloubka hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 6 mm," cituje Čírtková pasáž z příslušného zákona. 

U dopravních nehod, při kterých by měla nepřítomnost zimních pneumatik přímý vliv na vznik nebo průběh dopravní nehody, musí policisté přihlédnout při šetření k této skutečnosti. Při dopravní nehodě se zapisuje do protokolu o dopravní nehodě také informace o použitých pneumatikách na zúčastněných vozidlech. Tento protokol pak bude předán České kanceláři pojistitelů.

„Policisté mohou řidičům, kteří nebudou respektovat nařízení o použití zimních pneumatik, uložit v příkazním řízení pokutu ve výši až dva tisíce korun. Pokud by řidič jízdou na nevhodných pneumatikách ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou policisté zakázat řidiči další jízdu s tímto vozidlem," dodává závěrem Dana Čírtková. 

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Policie ČR

Štítky řidič, nehoda, Hojkov, smyk, pneumatiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.