neděle 24. října 2021 Nina

Dětští lékaři na Vysočině evidují o očkování proti covidu-19 jen malý zájem

Na dětské praktické lékaře na Vysočině se kvůli očkování proti covidu-19 obracejí lidé už jen výjimečně. Nerozhodní chtějí po lékařích radu, zda očkovat. Oslovení lékaři vakcinaci doporučují. Většina zájemců už ale podle nich nechala své děti očkovat přes letní prázdniny v očkovacích centrech, do ordinací lékařů se očkovací látka dostala se zpožděním, nebo v počtech, které nestačí aplikovat. Někteří dětští lékaři by se mohli k očkování připojit v říjnu, řekli zástupci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD), který na Vysočině sdružuje asi 100 lékařů.

„Zájemce musíme odmítat, protože prostě minimální odebraný počet dávek, který od distributora máme, je v tuto chvílí 50 dávek od Moderny. To bychom z větší části vyhodili, protože ten zájem už není,“ řekla lékařka Eva Matoušková, která je krajskou zástupkyní SPLDD a zástupkyní pro okres Jihlava. Snazší podle ní bude situace v říjnu, pokud bude platit, že ordinace bude moci odebrat jen šest dávek od společnosti Pfizer/BioNTech. „Sehnat těch šest dětí třeba na jeden den v týdnu už snad bude trošičku snazší. Ale ne všichni praktici očkování plánují, na okrese Jihlava se slabší polovina vyjádřila, že pokud bude k dispozici menší balení, očkovat začnou,“ řekla Matoušková. Na Jihlavsku je podle ní 18 dětských lékařů.

Neočkují, hlavně z technických důvodů 

„My osobně neočkujeme, říká se, že vakcíny jsou velmi citlivé na ten převoz, co se týká teploty,“ řekla lékařka Věra Ryvolová, okresní zástupkyně SPLDD za Havlíčkobrodsko. Zájemci podle ní využívají k očkování dětí centra v nemocnicích. „Když se zájemci o očkování zeptají, vyjádřím svůj kladný názor, protože sama jsem očkovaná, rodinu mám očkovanou, nicméně chodí se očkovat do centra. Tady ho máme tři minuty cesty,“ řekla Ryvolová.

Proti covidu-19 neočkuje ani Milan Bušek, který je zástupce SPLDD na Třebíčsku. „Mám informace, že by Pfizer měli dodávat od října po 30 dávkách, ale zatím to nemáme potvrzené. Teď je zájem takový, že se mi přihlásí pět dětí za týden a já potřebuje mít alespoň 25, abych jim to mohl ve dvou dávkách aplikovat, jinak bychom to (dávky) vyhazovali, a to asi nikdo soudný dělat nebude,“ řekl Bušek. Z pediatrů, které oslovil, podle něho nikdo neočkuje. „Ale není to proto, že by nechtěl, ale je to z těch technických důvodů, kvůli těm 50 dávkám, kde je expirace měsíc,“ řekl Bušek. Dětských lékařů je podle něho na Třebíčsku 24.

Dokončené očkování má přes 10 tisíc dětí 

Podle ministerstva zdravotnictví bylo na Vysočině ke čtvrtku podáno lidem do 17 let 22 344 dávek očkovací látky proti covidu-19, většinou od společnosti Pfizer/BioNTech. Dokončené očkování má přes 10 tisíc dětí. Od 4. června se mohli k registraci hlásit lidé ve věku 16 až 29 let. Registrace k očkování pro věkovou skupinu 12 až 15 let byla otevřená od 1. července. V kraji jejich očkování zajišťovala očkovací centra, většina z nich už ukončila provoz, očkování pokračuje v krajských nemocnicích. Podle informací Českého statistického úřadu žije v této věkové skupině na Vysočině přes 20 tisíc dětí.

Očkování dětí při nemocnicích podle oslovených pediatrů funguje dobře. Proti očkování v ordinacích hrálo to, že lékaři dostali očkovací látky až dva měsíce poté, co byla oznámena možnost nechat děti očkovat, řekla lékařka Helena Koutná, zástupkyně SPLDD v okrese Žďár nad Sázavou. Stejně jako její kolegové je podle ní problém také ve velkém počtu dodávaných dávek, tolik zájemců naráz neměli. „Zjišťovala jsem za okres zájem o očkování, vlastně nikdo nechtěl očkovat, pokud nebudou dodávat vakcíny optimálně jednotlivě balené po jedné dávce tak, jak ostatní vakcíny,“ řekla Helena Koutná.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Moje zdraví

Štítky ČR, koronavirus, děti, očkování, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.