Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Nemocnice v Motole převzala první dávky vakcíny proti covidu-19, Vysočina obdrží desetinu z nich

Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci, její přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie. Desetina první dodávky, tedy 975 vakcín, je určena Kraji Vysočina, který je rozdělí mezi svých pět nemocnic a zdravotní záchrannou službu.

Z přechodu v Rozvadově zamířila kolona podle České televize na ruzyňské letiště a poté do Motola, kde převzal vakcínu ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho tým. Při přepravě bylo nutné dodržet předepsanou teplotu minus 70 stupňů Celsia.

Dávky se budou distribuovat do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. Jako první by se měli očkovat zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Mezi prvními mají dostat vakcínu i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od února bude spuštěn centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování široké veřejnosti.

Jana Merxbauerová z Fakultní nemocnice Motol sdělila, že do dalších nemocnic se budou vakcíny převážet ještě dnes. Doplnila, že v Motole se s očkováním začne v neděli v 8:00.

Ředitel Ludvík řekl České televizi, že vakcíny se budou z Motola do dalších tří pražských nemocnic rozvážet k večeru. Očkovat se v nich začne rovněž v neděli. V Motole podle Ludvíka zůstane 1975 dávek, které nemocnice plánuje podat vybraným zaměstnancům a pacientům léčebny dlouhodobě nemocných. Polovina z 9750 dávek určená pro Moravu se již přepravuje do Fakultní nemocnice Brno, kam by měla dorazit dopoledne.

Ředitel motolské nemocnice uvedl, že další dodávku očekává 29. nebo 30. ledna a poté od 7. ledna vždy po týdnu.

Zájem o očkování na Vysočině je velký

Zájem o očkování na Vysočině je podle náměstka hejtmana zdravotnictví Vladimíra Novotného velký, první dodávka o 975 vakcínách ho nepokryje. Od 21. ledna by se podle něj měly dodávky zdvojnásobit na 1950 dávek. "Máme na to připravený očkovací plán, případně, kdybychom proočkovali všechny zájemce, začneme očkovat hospitalizované pacienty nad 60 let. To je zatím všechno, co k tomu můžeme říct, protože další instrukce, další postupy nevíme," řekl Novotný.

Centrem, jež bude vakcíny přebírat, bude Nemocnice Jihlava, která je schopná přijmout a uskladnit přes 13 tisíc dávek. Odtud budou jednotlivé dávky rozvážené do dalších nemocnic v přepravních boxech chlazených na osm až dva stupně Celsia. Do pěti dnů se pak musejí látky aplikovat. "A to v tom množství, které teď budeme mít, jsme schopni udělat," řekl Novotný.

Skoro polovina obyvatelstva je proti očkování

Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. Další vakcíny nyní posuzuje. Do tuzemska by ještě do konce roku mělo podle vyjádření ministra Blatného dorazit dalších 20 tisíc dávek, celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek skoro pro sedm milionů osob.

Očkovat se bude ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní. V hlavním městě se jako první do vakcinace kromě Motola zapojí Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce, v Brně pak Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny. Každá zvládne naočkovat stovky lidí denně. S dalšími vakcínami, které nebudou vyžadovat skladování v hlubokém mrazu, se podle Blatného do očkování zapojí i praktičtí lékaři, vyjíždět mají také mobilní týmy. V plánu je využít rovněž polní nemocnice, které byly na podzim postaveny v Praze a Brně.

Podle průzkumu agentury STEM, který si nechalo zpracovat ministerstvo zdravotnictví, odmítá vakcinaci proti koronaviru 45 procent lidí, dvě pětiny lidí se chtějí nechat očkovat a asi 16 procent váhá. Mezi zastánci očkování jsou nejčastěji lidé starší 60 let, obyvatelé velkých měst a také častěji muži než ženy. Obecně ale 52 procent respondentů podporuje plošné očkování.

Postup vlády při přípravě očkování kritizují opoziční politici, vláda podle nich přípravu tak masivní a logisticky náročné akce podcenila. Kritiky se dočkalo také oznámení premiéra Babiše, že na očkování bude jako koordinátor dohlížet on sám. Podle Blatného je stát na vakcinaci připraven.

Hodnocení článku je 26 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, vláda, očkování, nemocnice, vakcína, Fakultní nemocnice v Motole, Kraj Vysočina, Česká televize, Pfizer, BioNTech, Česko, Jan Blatný

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nemocnice v Motole převzala první dávky vakcíny proti covidu-19, Vysočina obdrží desetinu z nich | Koronavirus | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.