Také Vysočina má už od jarních měsíců – konkrétně od letošního 6. března – speciální tým záchranářů, který je vyčleněný k odběrům vzorků pro testování na koronavirus. Za skoro 9 měsíců svého fungování tato mobilní odběrová skupina najezdila přes 40 tisíc kilometrů a otestovala více než 2500 lidí.
„Při jarní vlně nemoci covid-19 dostaly záchranky napříč celou republikou za úkol sestavit mobilní odběrové týmy, určené k odběrům biologického materiálu u osob, u kterých vzniklo podezření na nákazu novým typem koronaviru. Během velmi krátké doby jsme byli nuceni celý systém zorganizovat tak, abychom testování v Kraji Vysočina zvládli co možná nejefektivněji. Bylo nutné vyčlenit sanitní vůz, sestavit odběrové týmy, zajistit ochranné prostředky a zkoordinovat součinnost našeho zdravotnického operačního střediska s pracovníky Krajské hygienické stanice v Jihlavě,“ vzpomíná na letošní březen Petr Janáček, mluvčí krajských záchranářů.
Jak již bylo řečeno, první mobilní odběrová skupina vyjela do terénu 6. března 2020. Zatímco během prvních měsíců fungování byla v provozu každý den, aktuálně vyjíždí ze základny v Jihlavě třikrát týdně – v pondělí, ve středu a v pátek, vždy na pokyn epidemiologů, kteří určují, koho a kde bude tímto způsobem testovat.
„Za jeden den jsme schopni provést odběr zhruba u dvaceti až pětadvaceti osob, v závislosti na vzdálenosti mezi jednotlivými místy odběrů, jelikož operujeme v rámci celého našeho kraje. Za téměř devět měsíců fungování mobilní odběrové skupiny provedli naši záchranáři výtěr z nosohltanu, na přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle, u více než 2 500 osob a najezdili přes čtyřicet tisíc kilometrů. Všem našim zaměstnancům děkujeme za maximální nasazení, obětavost a pečlivost. Zároveň také pevně věříme, že potřeba mobilních odběrových skupin, jejichž činnost pro nás byla naprosto něco nového, bude mít stejnou tendenci jako klesající čísla nakažených,“ věří mluvčí Janáček v lepší zítřky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.