E-mailem se šíří poplašné zprávy, které varují před užíváním ibuprofenu při příznacích covidu-19. Podle tohoto hoaxu byste po požití léku mohli dokonce i zemřít. Nicméně není žádný důvod se ibuprofenu vyhýbat, upozorňuje Jaroslav Kapla z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Ibalgin, Brufen nebo Nurofen – prodává se pod různými komerčními názvy, ale ve všech případech se jedná o léčivou látku ibuprofen, která se používá k tlumení bolesti, zánětu a horeček. Ať už ve formě tablet, sirupu nebo lokálního gelu většinou nechybí v žádné domácí lékárničce. Jenže právě před tímto hojně rozšířeným léčivem varuje další internetový hoax.
Možná i vám přišla e-mailem zvuková nahrávka ve slovenštině, ve které se tvrdí, že Brufen urychluje rozmnožování koronaviru v těle. „Podle univerzity ve Vídni u většiny zemřelých na koronavirus z Itálie pitva ukázala přítomnost Brufenu. Kombinace korona a Brufen zduplikuje rozmnožování viru v těle,“ je řečeno ve zprávě. Na názor ohledně Brufenu jsme se zeptali Jaroslava Kaply, zástupce přednosty Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové: „Není proto žádné medicínské opodstatnění a není důvod toto léčivo hendikepovat oproti jiným nesteroidním antirevmatikům. Brufen má stejný protizánětlivý účinek jako ostatní léky tlumící bolest a teplotu. Takže to rozhodně není lék, který by podporoval množení viru,“ říká Kapla.
Čtvrtek, 22. října 2020, 19:31
Šmírovací eRouška, očipování veřejnosti při covidových testech nebo redukce obyvatelstva koronavirem. Internet zaplavují v posledních měsících polopravdy a mýty týkající se koronaviru. Ty nejčastější zmapovala redakce Drbny společně s odborníky na...
Stejně se k tématu vyjadřuje i Světová zdravotnická organizace: „Na základě současných dostupných informací, WHO nedoporučuje vyhýbat se užívání ibuprofenu,“ napsala už v březnu na svém oficiálním twitterovém účtu. Poplašná zpráva je sice už staršího data, nicméně v těchto dnech opět ožívá a znovu se masivně šíří.
Na internetu se ale objevují i zcela opačné „zaručené zprávy“, které radí užívat ibuprofen jako prevenci proti onemocnění covid-19. I to je ale nesmysl, upozorňuje Kapla: „Brufen je lék, který tlumí příznak, ale neumí zabránit průniku viru do organismu.“
Před „preventivním“ užíváním ibuprofenu varuje i Česká lékárnická komora s tím, že léky preventivně jednak nefungují, ale navíc zbytečně zatěžují organismus. Ibuprofen se užívá pouze k tlumení bolesti nebo ke snížení teploty vyšší než 38 stupňů Celsia. Vždy je navíc nutné dodržet správné dávkování.
Úterý, 3. listopadu 2020, 12:41
Aktuálně je v tuzemsku téměř 200 tisíc nakažených koronavirem. Většina osob, které do izolace poslal pozitivní test na nákazu, má lehký průběh, se kterým se léčí doma. Jak onemocnění zvládnout, čeho se vyvarovat a naopak co může pomoci při...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.