úterý 27. října 2020 Šarlota / Zoe

Nejen Vysočina nyní testuje stovky školáků. Hejtman opět aktivoval krizový štáb

Systém testování na výskyt onemocnění covid-19 je nyní nejen na Vysočině zahlcen požadavky na testování stovek školáků, kteří byli označeni jako vytrasované kontakty. Tuto skutečnost dnes řešil hejtman Kraje Vysočina prostřednictvím videokonference s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Současné platné algoritmy testování počítají s povinností testování na koronavirus všech osob po skončení karantény.

„Testování mladistvých, kteří po celou dobu karantény nejeví žádné příznaky nemoci, je nesmírně zatěžující prvek systému. Vedu jednání a za Vysočinu jsem navrhl centrálním orgánům ke zvážení, aby karanténa mohla v případě bezpříznakového průběhu končit bez testu, podobnou praxi sledujeme v zahraničí. Tím by se zajistilo, že se např. nebude prodlužovat absence dětí ve školách, není bohužel výjimkou, že žáci nyní musí na druhé testování čekat doma až 20 dní. Přijetím tohoto opatření by se velice odlehčilo odběrovým stanům. Rozhodnutí centrálních orgánů v této věci budeme respektovat,“ uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek po jednání Krizového štábu Kraje Vysočina.

Jaká je nyní situace na Vysočině?

  • Žádný z vysočinských okresů nyní nevykazuje známky komunitního přenosu covid-19. Podle informací krajské hygienické stanice jsou zatím v rámci stanovených limitů dohledávány zdroje nákazy. Nyní není na území Kraje Vysočina evidováno žádné nové ohnisko nákazy.
  • Každý pátek dopoledne bude vyhodnocován pohyb položek ochranného materiálu ve strategických zásobách přímo ve skladech Kraje Vysočina. Zásoby musí být neustále doplňovány.
  • Vedení Krajského úřadu Kraje Vysočina ve spolupráci s armádou a městy finišují s přípravou drive-in hlasování. Aktivována je asistence Krajského ředitelství Kraje Vysočina. Jejich pomoc bude třeba především v Pelhřimově, kde není možné vyžádat asistenci městské policie. Na každém ze stanovišť budou místo jednoho hned dva volební stany, tím se zvyšuje prostupnost. Místo pěti volebních komisí nyní krajský úřad aktivovat komisí deset.
  • Odběrová místa zřízená nemocnicemi Kraje Vysočina jsou denně schopna odebrat až 1000 vzorků, kapacita laboratoří je k dnešnímu dni cca 650 vzorků. Kraj Vysočina je nyní v jednání s pražskými fakultními nemocnicemi o možnosti využití jejich laboratoří. Definují se podmínky spolupráce, řeší se nákup inaktivačních médií. Situaci nyní komplikují dlouhé dodací doby tohoto nového média. Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek upozornil na fakt, že pokud budou počty nakažených růst s tím, že poroste i počet nutně hospitalizovaných, mohlo by se to odrazit na rozsahu plánované odložitelné péče krajských nemocnic.
  • Všech pět krajských nemocnic je připraveno na péči o pacienty covid pozitivní.
  • Hejtman Kraje Vysočina dnes osobně poděkoval velení Armády ČR za jejich pomoc při zajištění provozuschopnosti Domova pro seniory Humpolec.
  • Mobilní odběrová skupina Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina bude dle pokynů krajských hygieniků fungovat i během pondělního svátku.
  • Kraj Vysočina umožnil prostřednictvím krajské Nemocnice Jihlava a Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina proškolení odběrových sester i zařízením, která nezřizuje. V příštím týdnu už bude většina sociálních zařízení na Vysočině schopna provádět odběry na covid vlastními silami.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto FN Brno | Zdroj Kraj Vysočina

Štítky koronavirus, covid-19, testování, školák, krizový štáb, hejtman

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.