pondělí 20. září 2021 Oleg

Blíží se konec energošmejdů? Novela zákona jim zkomplikuje práci

PR článek

Novela energetického zákona reaguje na neustupující problém, který představují tzv. energošmejdi. Zavede registr zprostředkovatelů a nová oprávnění. Zároveň se smlouvy budou moct vyhotovovat pouze písemně a spotřebitel bude mít možnost odstoupit bez sankcí.

Kdo jsou energošmejdi?

Nekalí obchodníci zprostředkovávající energetické aukce, které se nikdy nekonají, a prodávající energiepohádkovými slevami, které zákazník nikdy nezíská – to jsou nechvalně proslulí energošmejdi. Jejich praktiky bývají nejen na hraně zákona, ale často až za ní. S oblibou se vydávají za zástupce distributorů nebo zaměstnance velkých dodavatelů, aby zákazníkům vnutili nevýhodné smlouvy, jejichž ukončení je podmíněno tisícovými pokutami.

Na nebezpečné praktiky tzv. energošmejdů již několik let upozorňují spotřebitelské organizace a Energetický regulační úřad (ERÚ).

Co změní novela zákona?

Energetický regulační úřad má pravomoc kontrolovat aktivity dodavatelů. Nekalé obchodní smlouvy pro ně ale často uzavírají prodejci pracující na živnostenský list, kteří jsou označovaní jako zprostředkovatelé. Na ně už úřad nedosáhne. Zavedení registru zprostředkovatelů a speciálních oprávnění by to mohlo změnit.

Čištění energetického trhu bude postupné

Zprvu bude mít ERÚ jen málo důvodů k zamítnutí žádosti o oprávnění. Až s důkazy o pochybení bude moct být zprostředkovateli odebrána licence.

Už samotná možnost odnětí licence ale může prodejce energií motivovat k čestnějšímu přístupu při uzavírání smluv.

Odstoupení od smlouvy bez sankcí

Největší změnou pro spotřebitele bude možnost bez pokut odstoupit od smluv sjednaných po telefonu, internetu nebo prostřednictvím podomního prodeje, a to do 14 dnů. Smlouvy sjednané těmito způsoby zároveň půjde vypovědět do 15 dnů od zahájení dodávek energií.

Nevýhodné smlouvy nemusí uzavírat jen energošmejdi. Ceny dodavatelů se mění, a proto je důležité hlídat, zda je váš dodavatel stále tím nejvýhodnějším na trhu. Už jste letos porovnávali ceny elektřiny?

Ohodnoť článek

Foto Zdroj: Pixabay

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky cena energií, elektřina, plyn, srovnejto.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.