Aktuálně

Ostrůvky na náměstí lidé kritizují. Nejsou esteticky ideální, ale prioritou je bezpečnost, reaguje radnice více...

Auto srazilo dva mladíky, kteří ve čtvrtek dopoledne jeli v Jihlavě na kole po chodníku. Ani jeden neměl přilbu více...

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

Všechny nemocnice na Vysočině uzavřely jako první v republice dohodu s Lékaři bez hranic

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Všechny krajem zřizované nemocnice na Vysočině umožní svým zaměstnancům účast na misích organizace Lékaři bez hranic. Umožňuje to dohoda o spolupráci uzavřená mezi nemocnicemi a společností Lékaři bez hranic. Vysočina je prvním regionem v ČR, kde se všechny krajem zřizované nemocnice k dohodě přihlásily. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Nemocnice se v dohodě zavazují, že lékařům, zdravotním sestrám i dalším zaměstnancům poskytnou pro účast v misi pracovní volno. „Hodnotím to jako vysoce morální krok vedení nemocnic,“ řekl hejtman. Podle ředitele Lékařů bez hranic v ČR Petra Grubera je uzavření dohody důležitým symbolickým aktem a investicí do budoucna. „Podobné smlouvy máme uzavřeny s drtivou většinou fakultních nemocnic, toto je poprvé, kdy se podařilo uzavřít dohodu se všemi nemocnicemi v kraji,“ řekl Gruber.

Účast v misích je podle Grubera pro lékaře i sestry velkým přínosem. „Je to návrat ke kořenům medicíny, lékaři pracují v terénu často bez rentgenu, stanovují diagnózu bez laboratorních výsledků nebo konzultací s kolegy.  Profesně je to velmi obohacuje,“ uvedl Gruber a dodal, že v důsledku je účast zaměstnanců v misi přínosem i pro nemocnice.

Lékaři se zájmem o účast v misi musejí mít po studiu nejméně dva roky praxe. Horní věková hranice není stanovena. Zájemci se mohou hlásit kdykoli, potřebné informace najdou na webu. Kromě lékařů se mohou hlásit sestry, farmaceuti, zdravotní laboranti, ale i nelékařské profese, například specialisté na vodní a odpadové hospodářství, finance a další obory.

Na první misi dostávají účastníci finanční kompenzaci zhruba 900 euro (24 330 korun). Organizace jim hradí také výdaje na očkování, cestu, pojištění a podobně. „Čím je účastník zkušenější, tím vyšší má potom i kompenzaci,“ dodal Gruber.

Lékaři bez hranic působí v přibližně sedmi desítkách zemí. Velký zájem mají podle Grubera mladí lékaři těsně po studiu, ale nejpočetnější skupinu tvoří lékaři ve věku nad 50 let. V současné době působí podle Grubera v Lékařích bez hranic zhruba stovka lidí z Česka a Slovenska, kteří se každoročně zúčastní přibližně 40 misí. Nejkratší mise trvají čtyři až šest týdnů, nejdelší až 12 měsíců.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nemocnice, Lékaři bez hranic, Kraj Vysočina, lékař, Česko, Jiří Běhounek, ČSSD, Slovensko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.