Chirurg jihlavské nemocnice Petr Vylam bude tři měsíce studovat čínskou medicínu v autentickém prostředí čínské nemocnice. Své poznatky by rád zúročil při léčbě vážně nemocných pacientů Nemocnice Jihlava. Byla by to zřejmě jediná nemocnice v ČR, která by čínskou medicínu nabízela pacientům mimo specializované ambulance. Nejdřív je ale nutné ověřit, zda taková léčba vůbec bude možná, řekl Vylam. Do čínské provincie Chu-pej odletí 3. září.
Při studijním pobytu se chce přesvědčit, zda by bylo možné například akupunkturou a změnou stravy příznivě ovlivňovat léčbu vážně nemocných onkologických pacientů, případně pacientů po mozkových příhodách či infarktech. „Stáž jsem si naplánoval na delší dobu, abych viděl, jaký je u těch lidí posun v léčbě,“ řekl třiačtyřicetiletý Vylam. Působí jako chirurg, ale osm let se z vlastního zájmu věnuje také čínské medicíně. Její poznatky by rád využil při léčbě nemocných i mimo chirurgický obor.
„Bylo by to zároveň něco jiného než koncept ambulantní péče,“ řekl Vylam. Ambulantně se lze podle něho čínskou medicínou v České republice léčit v Hradci Králové nebo v pražské motolské nemocnici. Přidávat postupy čínské medicíny ke klasické léčbě podle něho v českých nemocnicích běžné není. „Mám sice ideje o tom, co by mohlo fungovat, ale až na místě uvidím, zda je to aplikovatelné tak, jak si představuji,“ dodal Vylam.
Jeho studijní cestu podporuje i Kraj Vysočina. Vylam míří do nemocnice v provincii Chu-pej, se kterou kraj dlouhodobě spolupracuje. Dva tamní lékaři v roce 2016 pobývali v nemocnicích zřizovaných krajem, řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). Vylam je podle něho pravděpodobně největším odborníkem na tradiční čínskou medicínu v regionu, který bude schopný posoudit i případné podvodné praktiky některých léčitelů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.