Nový přístroj za stovky tisíc korun, který uleví lidem s urologickými problémy, majíé nově v Nemocnici Jihlava. Holmiový laser používají lékaři několikrát týdně, v jihlavské nemocnici vůbec poprvé. Kromě něho ještě lékaři využívají metodu ultrazvuku. Záleží tedy na ošetřujícím lékaři, kterou z metod si vybere.
„Nový laser slouží pro urologické endoskopie, kde se v indikovaných případech využívá,“ popisuje vrchní sestra operačních sálů Magdalena Vojtěchová.
Mezi častou diagnózu u pacientů na urologickém oddělení patří přítomnost kamenů v močovém ústrojí. Nejčastěji se objevují v ledvinách, dále močovodech a v močovém měchýři. Jsou tvořeny minerálními látkami a solemi, které jsou v moči rozpustné, ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné proměně v nerozpustný konkrement.
Úspěšnost léčby závisí na složení kamenů. „Základem léčby některých druhů močových kamenů je podávání léků rozpouštějících kameny a dostatečný příjem. Další metodou volby je chirurgický zákrok v podobě drcení kamenů tzv. litotrypse,“ popisuje Monika Zachrlová, mluvčí jihlavské nemocnice.
V Jihlavě se doposud využívala metoda drcení kamenů pomocí ultrazvukových vln. Nyní se zakoupil holmiový laser, čímž rozšířila nabídku v endoskopické léčbě kamenů. „Jedná se o využití metody cíleného drcení konkrementů pomocí laserového paprsku. Během zákroku je pacient v celkové anestezii a jeho pobyt na operačním sále se pohybuje okolo jedné hodiny. Přístroj byl pořízen za 630 tisíc korun,“ doplnila Zachrlová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.