sobota 8. srpna 2020 Soběslav

FOTO, VIDEO: V jihlavské nemocnici mají nový přístroj. Vyšetří ledviny, játra nebo třeba žaludek

V jihlavské nemocnici dnes mají velký den. Do provozu slavnostně uvedli na oddělení nukleární medicíny a PET centru nový přístroj za téměř dvacet milionů korun. Sloužit bude především onkologickým pacientům. Lékaři díky němu budou moci stanovit přesnější diagnózu a určit lépe postup léčby.

„Je to technologická špička v oboru,“ pochvaluje si primář oddělení Jiří Prášek.

Nový SPECT/CT je důležitý pro diagnostiku nádorů. „Dokáže říct, jestli dosavadní léčba je vhodná a má smysl v ní pokračovat. Největší výhoda je, že dokážeme vyšetřit pacienta opravdu od hlavy až k patě,“ pochvaluje si primář Jiří Prášek.

Jak probíhá vyšetření pacienta?

Pacientovi se aplikuje radiokativní látka do žíly a na pracovišti dokáží zachytit její rozložení v celém těle, a najít tak metastázy v těle. Dávka záření je tak pořád stejná, ačkoli dokáže vyšetřit celého pacienta. Přístroj slouží zdravotníkům k tomu, aby dokázali přesně určit, v jaké pozici se nachází ložisko radioaktivity. V našem kraji jde o nejmodernější přístroj svého druhu, protože kamera přístroje má ten nejlepší software a lze díky němu určit vývoj onemocnění.

„Druhým využitím nového přístroje jsou dynamické studie, díky kterým se zjišťuje, jak jednotlivé orgány pracují. Zdravotníci jsou schopni posoudit jejich funkci. Pomůžou tak například pacientům, u kterých ultrazvukové vyšetření ukazuje, že je daný orgán v pořádku. Po vyšetření na SPECT/CT se ale ukáže, kde by mohl být problém,“ popisuje Monika Zachrlová, mluvčí Nemonice Jihlava.

Co bude sledovat nejčastěji?

Lékaři budou nový přístroj nejčastěji využívat k vyšetření ledvin nebo jater. Mezi další vyšetření patří třeba evakuace žaludku. „Konkrétně třeba dokáže přistroj pomoci pacientovi, který má po každém jídle pocit tlaku v žaludku a žádné jiné vyšetření mu nedokázalo určit, co je špatně. Pacientovi dáme označenou stravu, kterou sní, posadí se ke kameře a my sledujeme, jak rychle odchází radioaktivita ze žaludku. Zjistíme, že odchází velice rychle. Pacient má pocit, že strava odchází velice pomalu, ale skutečnost je opačná,“ vysvětluje konkrétní případ funkční poruchy primář Jiří Prášek. Přístroj tak dokáže pomoci pacientům, u kterých jiné vyšetřovací metody nedokázaly zjistit příčiny jejich problémů.

PET centrum slouží hlavně k posouzení rozsahu nádoru a diagnostice zánětlivých procesů. „U nádorů můžeme lépe sledovat pacienta po léčbě a případně včasně zachytit návrat onemocnění. Sledujeme také průběh léčby a lékaři tak díky nejmodernějším technologiím mohou dokumentovat účinnost léčby,“ pokračuje Zachrlová.

Nové SPECT/CT stálo téměř 18 milionů včetně DPH a doplnilo stávající moderní vybavení pracoviště.

Nové SPECT/CT v Nemocnici Jihlava

čtvrtek, 21. června 2018, 09:52

Nové SPECT/CT v Nemocnici Jihlava
Nové SPECT/CT v Nemocnici Jihlava

Foto Dalibor Mašek | Zdroj Nemocnice Jihlava

Štítky přístroj, SPECT/CT, diagnóza, onkologie, pacient, Nemocnice Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.