Český hydrometeorologický ústav vydal upozornění, které se týká aktivity klíšťat. Ta je v těchto dnech na mnoha místech ČR vysoká. Jaká jsou podle meteorologů doporučení? Důležitý je repelent, vybrat si místo v přírodě, kde budeme trávit čas, a také je důležité se po příchodu domů důkladně prohlédnout. A případné klíště ihned odstranit.
Klíšťata se teď ve velké míře vyskytují nejen v lesích a na loukách, ale i ve městech v parcích, v křovinných porostech, v zahradách, ve vysoké trávě. „Nejsnazší je vyhýbat se lokalitám s velkým výskytem těchto cizopasníků a používat při pobytu v přírodě účinné repelenty. Po příchodu domů je třeba si pečlivě prohlédnout celé tělo včetně vlasové části hlavy, jestli jsem si na sobě klíště nepřinesl. Je dobré celou proceduru zopakovat. Když klíště objevím, je třeba je odstranit,“ radí mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHSV) Jana Böhmová.
Podle meteorologů bychom určitě neměli čekat až na chvíli, kdy nás nebo domácí mazlíčky začne něco svědit. „Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci a včasné odstranění parazita také hraje roli. Nejlepší je samozřejmě, když se vůbec nestihne přisát - proto už při pobytu venku můžete občas mrknout na nohy a ruce a odcvrnknout případného nevítaného hosta,“ radí meteorologové.
⚠️???????? Také dnes je na místě opatrnost, pokud jde o klíšťata.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 12, 2025
???? Aktivita těchto nevítaných návštěvníků je totiž na mnoha místech ČR vysoká a v dalších dnech očekáváme její zvyšování až na mimořádnou.
???????? Jaká jsou doporučení?
✅ℹ️ Repelent, upřednostnění zpevněných cest před… pic.twitter.com/YH3VctnE1m
A jaký je správný postup při odstraňování přisátého klíštěte? „Pokud zjistím, že se klíště přisálo, místo vpichu ošetřím jodovým nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Po jeho zaschnutí klíště rovnoměrným tahem vytáhnu speciální pinzetou či kleštičkami. Ránu znovu vydezinfikuji. Ruce si chráním rukavicemi a pak si je umyji horkou vodou a mýdlem,“ popisuje mluvčí Böhmová. A dodává, že stejný postup je i v případě přisátého klíštěte na domácím mazlíčkovi.
Odstraněné klíště je nejlepší zabalit do papírového kapesníku, vložit do nehořlavé nádoby a spálit. „Nikdy klíště nerozmačkávám ani nezašlapuji,“ zdůrazňuje mluvčí hygieniků na Vysočině.
Po odstranění klíštěte z rány, je dobré si udělat poznámku do kalendáře, který den a na jakém místě na těle bylo klíště přisáté. „Následně doporučuji sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se projeví příznaky onemocnění klíšťové encefalitidy nebo lymské borreliózy, neprodleně je třeba vyhledat lékaře. Jedinou účinnou ochranou proti závažnému onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování,“ říká ředitelka protiepidemického odboru KHSV Hana Pavlasová.
Aktivitu klíšťat ve velké míře ovlivňuje počasí. O tom, jak a kde jsou klíšťata nejvíce aktivní, informuje mapa, kterou meteorologové denně aktualizují. A jak je patrné, počasí má na aktivitu klíšťat opravdu značný vliv. Zatímco ve středu 14. května, tedy podle předpovědi během nejteplejšího dne tohoto týdne, byla aktivita klíšťat na Vysočině mimořádná, tak oproti tomu v dalších dnech tohoto týdne, kdy má přijít ochlazení, bude aktivita klíšťat v regionu na středním až mírném stupni. Ve výše uvedené mapě je pět stupňů aktivity.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám