Už popáté lidé v Třešti a okolí pomáhají během. Řeč je o dobročinné akci s názvem Rozběhej Třešť. Běžci v tomto roce pomáhají dvouapůlletému Jankovi, který je onkologickým pacientem.
Jankův příchod na svět byl komplikovaný. Narodil se 2. října 2022. Kvůli tomu, že se „zasekl“ v porodních cestách, tak mamince musel být proveden akutní císařský řez.
Po narození ho maminka hodně sledovala kvůli případným dalším komplikacím. Po příchodu domů se vše vyvíjelo normálně, Janek v deseti měsících chodil, učil se první slova. Moc se mu ale nelíbilo v kočárku a maminka si začala všímat toho, že se Janek občas zamotá, zakopne na rovině a častěji se chtěl nosit.
„V srpnu roku 2024 jsem jel s mamkou, ségrou Eminkou, babičkou a dědou na dovolenou. Jedno ráno jsem se vzbudil a moc mě bolelo očko, další den jsem na něj začal silně šilhat. Maminka ještě z dovolené volala své kamarádce paní doktorce, která nám zařídila vyšetření očí v jihlavské nemocnici, na které jsme hned po příjezdu z dovolené dorazili. Paní doktorce se příčinu nedařilo najít, poslala nás proto do brněnské Dětské nemocnice, kde jsme po sérii vyšetření nebyli o moc chytřejší. Nakonec mě objednali na magnetickou rezonanci, která odhalila příčinu mého šilhání i problémů s chůzí – nádor v zadní jámě lební, na mozečku,“ stojí v příběhu malého Janka na webu organizátorů akce Rozběhej Třešť.
Dva dny nato šel Janek na operaci. Ta trvala šest hodin. Vše vypadalo nadějně, ale po několika hodinách se Jankův stav rapidně zhoršil. Měl problémy s polykáním a začal mu otékat mozek. „Dostával jsem silné léky a pořád jsem spal. Přesně na mé druhé narozeniny jsme se dozvěděli výsledky z histologie – v hlavě byl medulloblastom, zhoubný nádor. Místo narozeninové oslavy a dortu mě převáželi na dddělení dětské onkologie, kde jsme s mamkou hodně plakali. Musím absolvovat 6 bloků chemoterapií, z toho 3 bloky musí být chemoterapie vysokodávkovaná, protože jsem malý a nemůžou mě ozařovat. Pan doktor říkal, že bych byl trvale postižený.“
Jankovi přestalo chutnat jídlo, což se projevovalo i na váze. Dostal proto sondu do žaludku a maminka jej krmila přes hadičku.
„Už mi vypadaly řasy, skoro celé obočí i moje blonďaté kudrny, ale to nevadí, maminka mi stejně pořád říká ovečko. To nejhorší pro mě ale mělo teprve přijít – vzhledem k tomu, že byl operovaný mozeček, kde je centrum rovnováhy a koordinace, přestal jsem chodit. Nohy mě vůbec neposlouchají, nejde mi je střídat a nedaří se mi ani lézt. Taky se mi třesou ruce, je pro mě problém dát si do pusy třeba piškot. Rehabilitační tety se se mnou snaží cvičit, ale moc to nejde, jsem v léčbě moc unavený a slabý. Hlavu mám úplně v pořádku a taky už nejsem mimino, takže si moc dobře pamatuji, jak jsem běhal v lese. Teď bych moc chtěl vyběhnout znovu, ale vůbec mi to nejde,“ píše se v příběhu Janka.
Janek je s maminkou stále v nemocnici, rád by se viděl se svou sestřičkou a také by rád chodil do školky mezi děti, to teď ale není možné.
Lékaři Jankův zdravotní stav popsali takto: „Janek se vyvíjel jako naprosto zdravé dítě. Ve 2 letech mu byl diagnostikován zhoubný nádor mozku, nádor typický pro dětský věk – medulloblastom. Nádor je odoperován, ale kvůli zásahu do mozečku nastal neurologický deficit. Janek nechodí, sed není stabilní, má špatný vzorec pro lezení. Má parézu VI. hlavového nervu, kvůli které stále přetrvává strabismus (šilhavost). Momentálně je motoricky na úrovni desetiměsíčního dítěte.“
Veškeré finanční prostředky, které se během dubna v Rozběhej Třešť vyberou, budou použity na intenzivní neurorehabilitační pobyt, na který by Janek nastoupil po ukončení aktivní léčby pravděpodobně na kliniku do Brna (Sarema), dále na rehabilitační pomůcky, dopravu, a poté na udržovací rehabilitace.
A jak vlastně Rozběhej Třešť probíhá? Zapojit se může kdokoliv s vazbou k Třešti a blízkému okolí. Každý uběhnutý kilometr se díky sponzorům promění na tři koruny, vybrané peníze následně pomohou s Jankovou léčbou. Každý, kdo za duben uběhne sto kilometrů, dostane speciální medaili.
Organizátoři běhu zájemcům připravili tři trasy – krátkou pětikilometrovou, střední desetikilometrovou a dlouhou patnáctikilometrovou. „Jak jste byli zvyklí v předešlých letech, běhat lze kdykoliv a kdekoliv během měsíce dubna. Trasa samotného výběhu ani nemusí být nutně spjata s okolím Třeště. V minulých letech jsme se nezřídka setkávali i se zahraničními záznamy od našich třešťských spoluobčanů,“ dodávají organizátoři s tím, že kudy trasa povede, záleží na každém zájemci. Zapojit se mohou nejen jednotlivci, ale i týmy.
Je důležité, aby si běžci před výběhem zapnuli jakoukoliv aplikaci, která jim jejich aktivitu zaznamená. Poté je důležité obrazovku s během vyfotit. Dále je nutné běh zapsat na web a přiložit fotku. „Díky sponzorům se každý tvůj kilometr promění na tři koruny pro Janka. Přispět můžete samozřejmě i přímo,“ vzkazují organizátoři s tím, že lidé mohou posílat jakékoliv finanční příspěvky i na transparentní účet 40037-1466068319/0800. Další podrobnosti o pomoci Jankovi jsou ZDE.
Během pětileté historie dobročinné akce Rozběhej Třešť bylo vybráno téměř 700 tisíc korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám