Aktuálně

Mladík se snažil jihlavským policistům ujet, pak se dal na útěk. Byl celostátně hledaný a měl zákaz řízení více...

Parkování v Jihlavě V: Na sídlišti U Hřbitova se situace zlepšila, pro návštěvy mají lidé hodiny zdarma více...

Vždy zjistíme porušení zákona, říkají policisté ke kontrolám kamionů na Vysočině více...

Malé Madlence chtějí pomoci i dálniční policisté z Vysočiny. Zapsali se do registru dárců kostní dřeně

Autoři , | Foto Se svolením Policie ČR

Obrovskou vlnu solidarity v uplynulých dnech vyvolal v celé republice příběh malé Madlenky, která trpí vzácným onemocněním - selháním krvetvorby. Šanci na její záchranu může přinést transplantace kostní dřeně, času na nalezení vhodného dárce a následnou léčbu není mnoho. Pomocnou ruku nabídli také někteří policisté z Vysočiny, konkrétně desítka z nich, kteří pracují na dálničním oddělení. K nim se přidala jedna občanská zaměstnankyně.

Tito lidé se přihlásili v jihlavské nemocnici na hematologicko-transfuzním oddělení do registru dárců kostní dřeně. „Můžeme být na kolegyně a kolegy právem hrdi. Prokázali, že dokážou podat pomocnou ruku v okamžiku, kdy je to potřeba," vyzdvihla policejní mluvčí Dana Čírtková. 

Pokud se nenajde vhodný dárce, zbývá malé Madlence zřejmě jen několik týdnů života. Zpráva o její vážné nemoci – aplastické anémii, pohnula mnoha lidmi, kteří vyslyšeli prosby o pomoc a vydali se k zápisům do registrů dárců kostní dřeně.

Aby mohlo dojít k transplantaci krvetvorné tkáně, je potřeba co největší shoda specifických genetických znaků. Nejprve se dárce hledá mezi příbuznými. Nikdo z rodiny včetně tří sourozenců malé Madlenky ale není vhodným dárcem. Stejně tak se nenašel příhodný kandidát ani v databázích dvou národních registrů dárců kostní dřeně.

Enormní zájem na náboru v Jihlavě 

V úterý 25. března proběhl v Jihlavě náborový den do Českého registru dárců krvetvorných buněk při IKEM, a to ve Výukovém centru Vysoké školy polytechnické Jihlava. Během šesti hodin se podařilo zapsat 580 nových dárců, z toho 80 studentů jihlavských škol. Zbývající účastníci přišli z řad veřejnosti – Jihlava a okolí tak ukázala mimořádnou míru solidarity a ochoty pomáhat při akci, kterou pořádala Střední průmyslová škola Jihlava ve spolupráci s IKEM. 

Zachránce nejen pro Madlenku se hledal i v Jihlavě. Zájem o darování kostní dřeně je enormní

Mimořádnou vlnu solidarity vyvolal příběh nemocné Madlenky, která trpí závažnou poruchou krvetvorby. Šanci na její záchranu může přinést transplantace kostní dřeně, času na nalezení vhodného dárce a následnou léčbu není mnoho. Zájemci o pomoc...

Student s leukémií 

Impuls k pořádání první akce vzešel z velmi silného osobního příběhu. „Před lety onemocněl leukémií jeden z našich studentů a tehdy se pro něj hledal vhodný dárce kostní dřeně. To byl první popud k tomu, začít o tématu ve škole mluvit a něco pro něj dělat,“ sdělil Zdeněk Veselý, učitel Střední průmyslové školy Jihlava.

Jak zmínila učitelka školy Michaela Faltusová, tento příběh měl i silné pokračování – o pět let později byl jeden ze studentů školy opravdu vybrán jako vhodný dárce a zachránil život pacientovi. „Tento skutečný zásah do života byl silnou motivací pro uskutečnění první akce v roce 2023. Tehdy se jí zúčastnilo více než 800 studentů středních škol z Jihlavy a 50 z nich vstoupilo do registru," připomněla Faltusová. 

Součástí úterního programu ve VŠPJ, která poskytla své prostory bezplatně, byly dvě přednášky pro studenty SPŠ Jihlava, VŠPJ a dalších středních škol – zaměřené právě na osvětu v oblasti dárcovství. Samotná registrace probíhala po celý den: vyplněním krátkého dotazníku a odebráním stěru z bukální sliznice.

„Velmi si vážím toho, že se do akce zapojili nejen naši studenti a kolegové, ale i veřejnost. Děkuji také panu Zdeňku Veselému, který stál u zrodu celé iniciativy a podílel se na její realizaci,“ uvedla ředitelka školy Dana Kohárová s tím, že jihlavská průmyslová škola i nadále bude v této tradici pokračovat. 

Samotná registrace a zjištění potřebných parametrů zahrnuje vyplnění dotazníku a odběr vzorku krve či slin, informace jsou k dispozici na webových stránkách.

„Umíme se semknout." 

„Chtěl bych všem, kteří se zaregistrovali, opravdu z celého srdce poděkovat. Za poslední dobu jsme měli ve společnosti různé nálady, ale máme to štěstí, že když o něco opravdu jde, tak se umíme semknout. Každému, kdo se zaregistroval a dal tak naději nejen Madlence, ale i dalším pacientům, kteří nutně potřebují transplantaci kostní dřeně, děkuju,“ vyjádřil na sociálních sítích vděčnost táta nemocné Madlenky Lukáš Přibyl.

Podmínky vstupu do registru dárců kostní dřeně
- věk od 18 let do 41. narozenin (v případě Českého národního registru dárců dřeně jsou horní věkovou hranicí 36. narozeniny)
- výborný zdravotní stav
- bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
- hmotnost více než 50 kg
- veřejné zdravotní pojištění platné v ČR
- ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
- ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
- ochota věnovat svůj čas a pohodlí 
Zdroj: darujzivot.cz

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky pomoc, solidarita, dárcovství, kostní dřeň, Madlenka, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.