Zdravotníci, kteří pracují v jihlavské nemocnici na patologicko-anatomickém oddělení, teď mají k dispozici nový přístroj. Nazývá se cytocentrifuga a jde o špičkové zařízení určené k přípravě tenkých vrstev buněk z biologických vzorků, což umožňuje lékařům a laborantům detailní analýzu buněčné morfologie.
„Tato technologie je klíčová pro cytologická vyšetření, která jsou nezbytná pro identifikaci různých patologií včetně rakoviny, infekcí a zánětů,“ upřesnila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.
Cytocentrifuga je zařízení používané v patologii k přípravě tenkých vrstev buněk z biologických vzorků, jako jsou krevní nátěry, moč, mozkomíšní mok, a další tekutiny obsahující buňky. Tento proces umožňuje rovnoměrné rozložení buněk na sklíčku nebo speciálním nosiči pro mikroskopické vyšetření. „Do malé nálevky dáte vzorek a tím, jak se centrifuguje, vsakuje přebytečnou tekutinu filtrační papír a vzorek (buňky) zůstává na podložním skle soustředěný do jednoho místa. Díky novému přístroji je tak vzorek rovnou připraven k barvení a následně diagnostice. Nahrazuje manuální rozetření nátěru,“ popisuje práci u přístroje vrchní laborantka patologicko-anatomického oddělení Hana Bláhová.
„Určitě nám nový přístroj umožňuje také rychlejší dostupnost výsledků vyšetření,“ pochvaluje primářka oddělení Klára Dvořáková nový přístroj s tím, že ho využívají denně. Využijí ho tedy pacienti napříč všemi obory nemocnice. Ročně jím projde zhruba 1300 vzorků. „Vyšel na 108 tisíc korun včetně DPH,“ vyčíslila mluvčí Zachrlová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.