Počasí dnes3 °C, zítra7 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Černého kašle na Vysočině přibývá, za leden bylo 51 případů. Nejvíc nakažených je na Jihlavsku

Hygienici na Vysočině zaznamenali v lednu u 51 lidí černý kašel, nejvíce na Jihlavsku. Za celý loňský rok bylo v kraji 94 případů. Vlny černého kašle se vracejí v tří až pětiletých cyklech. Současnému prudkému nárůstu přispěla izolovanost lidí v době pandemie a s tím spojený pokles obranyschopnosti, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jana Böhmová. Onemocnění je rizikové hlavně pro novorozence, kteří nemají ukončené očkování.

„V předcházejících letech jsme byli izolováni kvůli ochranným covidovým opatřením a určitě máme imunitu nějakým způsobem oslabenou a řekněme, že na nás černý kašel víc útočí. Jde prostě o to, že v minulých letech, jak jsme byli uzavření, jsme nebyli promořováni a teď, když se černý kašel vrací, jsme tomu více vystaveni," řekla Jana Böhmová. Případů nákazy začalo v kraji přibývat loni v srpnu.

V uplynulých deseti letech se podle dřívějších informací hygieniků na Vysočině černý kašel nejvíc rozšířil v roce 2014, kdy bylo přes 300 nemocných.

Doporučuje se přeočkování 

Lidé by se podle hygieniků měli dát přeočkovat. Zejména v rodinách, kde očekávají narození dítěte. Obranyschopnost, kterou lidé získali díky očkování v dětství, nemusí být v dospělosti stoprocentní a mohou se stát přenašeči.

V České republice se proti černému kašli očkuje v dětském věku. Novorozenci jsou očkováni hexavakcínou, která chrání proti šesti nákazám. První přeočkování je ve věku pěti až šesti let, druhé v deseti až 11 letech. Pro dospělé jsou k dispozici kombinované vakcíny, které chrání i proti záškrtu a tetanu.

Co je to vlastně za nemoc? 

Černý, nebo také dávivý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének. Vznikají při mluvení, kašlání a smrkání. Prokazuje se laboratorně. Jeho původcem je bakterie bordetella pertusis. Zdrojem onemocnění je nemocný nebo infikovaný člověk. Onemocnění se zpočátku jeví jako zánět dýchacích cest, projevuje se rýmou, slzením, kýcháním, zánětem spojivek. Dále se připojuje i mírně zvýšená teplota, chrapot a bolesti v krku. V převážné většině případů se pak rozvine záchvatovitý, obvykle suchý kašel s rudnutím až modráním v obličeji. Kašel se obvykle zhoršuje v noci a nereaguje na obvyklou léčbu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky černý, kašel, nákaza, zdraví, hygiena, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Černého kašle na Vysočině přibývá, za leden bylo 51 případů. Nejvíc nakažených je na Jihlavsku | Zdraví | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.