Aktuálně

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Řada pacientů na Vysočině nereaguje na léčbu antibiotiky. Nejčastěji u zápalu plic nebo infekcí močových cest

Autoři | Foto pixabay.com | Zdroj Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina, Ústřední vojenská nemocnice

V těchto dnech si připomínáme, konkrétně v období od 18. do 24. listopadu, Světový antibiotický týden a Evropský antibiotický den. Na to reagují také krajští hygienici na Vysočině, kteří přichází s upozorněním, že účinnost antibiotik je ohrožena. Důvodem je to, že odolnost bakterií vůči antibiotické léčbě rychle roste z důvodu nesprávného a častého používání antibiotik v humánní i veterinární medicíně.

A jde o celosvětový problém, protože bakterie, které způsobují infekční onemocnění, jsou stále odolnější neboli rezistentní vůči účinkům antibiotik. To způsobuje komplikace při léčbě. „V současnosti se i v Kraji Vysočina u pacientů setkáváme s infekčními onemocněními, která nereagují na standardní antibiotickou léčbu. Problém bakteriální rezistence je především u hospitalizovaných pacientů, ale poslední roky se také týká ambulantní praxe. Nejčastěji se jedná o infekce dolních cest dýchacích, jako je zápal plic, dále o infekce močového systému nebo sepse. Mezi rezistentní bakterie patří např. gramnegativní tyčinky, pseudomonády či MRSA, tedy meticilin-rezistentní zlatý stafylokok,“ uvádí Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHSV).

Evropský antibiotický den je iniciativa zaměřená na laickou i odbornou veřejnost. Jejím hlavním cílem je napomoci k zodpovědnému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.

Zdroj: Ústřední vojenská nemocnice 

Doplňuje ji mluvčí KHSV Jana Böhmová, podle níž v České republice dle statistik zemře ročně na bakteriální rezistenci více osob než při dopravních nehodách. „Jedná se však o celosvětový problém. Antibiotická rezistence a neúčinnost léčby má za následek nezřídka i smrt pacienta.  Na závažnost rostoucí bakteriální rezistence upozorňují Světový antibiotický týden a Evropský antibiotický den,“ říká mluvčí Jana Böhmová. Hlavním tématem pro tento rok je otázka: „Cíle antimikrobiální rezistence: jak jich můžeme dosáhnout do roku 2030?"

Léčbou antibiotiky se zabývá Národní antibiotický program, jehož cílem je zajistit pacientům dostupnou, účinnou, bezpečnou a nákladově efektivní léčbu s ohledem na antibiotickou rezistenci bakterií.

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky léčba, nemoc, zdraví, rezistence, antibiotika, hygienici, Kraj Vysočina

Komentáře

Jan Strapina

No jo,všeho moc škodí,antibiotika jsou výborná věc,ale nesmí se to používát nakaždé uprdnutí!!!!!!!

Úterý, 21. listopadu 2023, 16:18Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.