Provoz letecké záchranné služby pro Kraj Vysočina na další čtyři roky zajistí od Nového roku rakouská společnost Helikopter Air Transport. Už v polovině prosince se nový provozovatel seznamuje s regionálními heliporty a probíhají nutná proškolení leteckých záchranářů a lékařů.
„Přechod na jiného provozovatele pro nás představuje mimo jiné pozitivní řešení ambulantního prostoru ve strojích s vyšší nosností,“ říká ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Dosavadní provozovatel LZS na Vysočině Alfa-Helicopter už dříve oznámil, že ke konci letošního roku ukončí činnost.
Úderem sedmé hodiny ranní 1. ledna 2017 bude dispečink Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina vysílat s leteckou záchrankou do terénu sice stejné posádky, ale v nové helikoptéře s logem společnosti Helikopter Air Transport. Podle ředitelky ZZS Kraje Vysočina Vladislavy Filové bude k tomuto datu fungovat v téměř shodných postupech, alespoň co se týká zdravotnických pracovníků.
V praxi vystřídá dosavadní stroj BELL 427 nový EC 135. Na rozdíl od jiných základen, nemusí piloti už v průběhu prosince nalétávat trasy na regionální heliporty krajských nemocnic, neboť je důvěrně znají, v pětičlenném týmu zůstávají i původní piloti. Ani s ohledem na nový stroj, nebudou mít problém přistát na kterémkoliv střešním heliportu.
Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného bude možné zázemí pro leteckou záchranou službu v rámci jihlavské záchranky používat i pro nový stroj bez nutnosti stavebních úprav. „Občanům Kraje Vysočina, pokud měli během posledních měsíců nějaké pochybnosti, bych chtěl jejich obavy rozptýlit a ubezpečit je, že jim záchranka poskytne pomoc, na kterou byly dosud zvyklí, a to znamená tu nejlepší,“ dodává hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Provoz letecké záchranné služby Kraje Vysočina hradí historicky stát, práce zdravotníků - záchranářů a lékařů je hrazena ze zdravotního pojištění. Náklady na modernizaci, opravy a investice do všech 21 základen na území regionu jsou věcí Kraje Vysočina. Ročně v průměru vysočinská záchranka eviduje kolem 550 zásahů LZS, nejčastěji k primárním zásahům v terénu, dopravním nehodám nejen na D1, k těžkým případům s předpokladem transportu na vyšší pracoviště, pádům z výšky nebo k popáleninám.
Zdravotnická záchranná služby Kraje Vysočina disponuje 21 výjezdovými základnami s 28 výjezdovými pozemními skupinami a jednou leteckou základnou v Jihlavě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.